Çocuklarda makat çatlağı için kür

makat çatlağı ibrahim saraçoğlu
Paylaş
 

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu Diyanet TV’deki programında soruları cevaplandırırken bir çocuğun 10 gündür tuvalete gidemediği, makatında ağrı olduğu ve buna karşın ne yapılması gerektiği soruldu.

Makat çatlağı veya anal fissür nedeniyle çocuk ağrı hissetmemek için tuvalete gitmekten çekinir. Isırgan otu lapası hazırlayınız ve tülbente sararak makat bölgesine uygulayınız. Birkaç günde olumlu sonuç alınacaktır.

Çocuklarda anal fissür ve makat çatlağı sorunları için nasıl beslenmeli ?

Hazır gıdaların lifi alınmıştır bu nedenle fazla tüketimi kabızlığa neden olmaktadır. Çocuğun abur cuburlarla beslenmesine mani olup ev yemekleri ile beslenmesi gerekir.

Ülkemizde et ağırlıklı beslenme tarzı hem çocuklarda hem de erişkin kişilerde makat çatlağına neden olmaktadır. Çünkü  et ve et ürünleri sebzelere nazaran daha az lif içerir ve dışkıyı katılaştırır. Bundan kaçınmak için sebze yemekleri ve salataları daha sık tüketmek ve sıvı alımını ihmal etmemek gerekir.

 

Bu yazı 375 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Simge Yiğt dedi ki:

    Merhaba hocam 52 yaşındaki babama konuşma ve yürüme bozukluğu sebebi ile beyincik küçülmesi teşhisi konuldu yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyoruz sevgiler..

  2. Fatih dedi ki:

    Eşim beş buçuk ay önce kürtaj oldu. 7 haftalık hamileydi 2 ay kadar korunduk doktor tavsiyesiyle 3 aydir deniyoruz herhangi bir değişiklik yok kontrollerde de bi sıkıntı olmadığı söyleniyor siz ne onerirsiniz daha kolay hamile kalınması için

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM