Safra kesesi için taşı iğde kürü

iğde kürü
Paylaş
 

Safra kesesinde taşı eriten ve parçalayan iki tane ürün vardır. Bunlardan biri iğde, diğeri de kırkkilit (At kuyruğu) bitkisidir.
Kullanılacak iğdenin kabuğunda içi kar gibi beyaz olmalıdır. Biraz kararma veya turunculaşma varsa bu amaca hizmet etmez.
İğde Kürü Yapılışı:
4-5 tane iğde yarım bardak suda 5-6 dakika kaynatılır ve suyu içilir. Bu kür öğleden önce kullanılır. Akşam ise kırkkilit bitkisi kullanılır. 20-25 gün uygulandığında safra kesesindeki taş erimektedir.

Hastalık hakkında genel bilgiler

Safra kesesi armuda benzer bir organ olup karnın sağ üst kısmında bulunmaktadır. Kanallarla çevresinde bulunan karaciğer, bağırsaklar ve pankreasa bağlanmaktadır.
Safra kesesinin görevi karaciğer tarafından gönderilen sindirim sıvısı depolamak ve gerekli hallerde bunu bağırsaklara vermektir.
Bazı sebeplerle safra kesesinde taş oluşabilir. Bu takdirde sindirim sorunları yaşanmaya başlar. Yemeklerden sonra şişkinlik ve karın bölgesinden başlayarak omuza vuran ağrılar meydana gelir.
Safra kesesinde taş olduğu son evreye kadar anlaşılamayabilir. Bu hastalık yavaş ilerler. Son evrede ağrılar şiddetlenir ve sırta, karına yayılır. Ağrı süresi de birkaç dakikadan birkaç saate çıkar.
Safra kesesindeki taş keseyi tıkayacak kadar büyümüşse veya iltihaba neden olmuşsa mutlaka tedavi gerekir.
Tedavi için Litotripsi denilen ses dalgalarıyla taşı kırma yöntemi uygulanabilir. Taşlar ses dalgaları ile kırılabilecek derecede yumuşak ise Litotripsi yöntemini uygulamak mümkün olur.
Safra kesesindeki Litotripsi için uygun değilse taş “laparoskopik ameliyat”la küçük bir delik açılarak safra kesesine girme yöntemi ile cerrahi usul kullanılarak alınır.

Bu yazı 511 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM