Takıntı kürü

ibrahim saraçoğlu takıntı kürü
Paylaş
 

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu depresyon, iç sıkıntı ve takıntı gibi sorunlar için ıspanak maydanoz tere kürü uygulanmasını tavsiye etmektedir.

Yeşil sebzelerde ruh hastalıklarına iyi gelen bir çok biyoaktif madde vardır ve doğru karışım doğru şekilde uygulandığı takdirde fayda verirler.

Anksiyete bozukluğu ve takıntı gibi psikolojik rahatsızlıkları olan kişiler sabahları maydanoz ve ıspanak ile yapılan kürü, akşamları ise tere otu ile ıspanak ile yapılan kürü uygulamalıdırlar.

Maydanoz ıspanak kürü:

Kökünü kestikten ve yıkandıktan sonra beş altı tane ıspanak, saplarını koparmadan kaynamakta olan yarım litre suya atılır. Aynı şekilde on iki sap maydanoz da ilave edilir. Ağzı kapalı şekilde üç dakika kısık ateşte kaynatılır. Soğuyunca sabahları içilir. Her sabah için özel olarak hazırlanmalı ve taze şekilde içilmelidir.

Tere ıspanak kürü:

Yarım litre su kaynatılır, içine 5-6 ıspanak ve 9-10 tane tere atılır. 3 dakika kaynatılır. Soğuyunca akşamları içilir.

Bu kürler bir hafta uygulandıktan sonra ikinci hafta iki günde bir, üçüncü hafta üç günde bir uygulanır.
Kürler yemek yemeden yarım saat-bir saat önce veya yemekten 2 saat sonra uygulanmalıdır. Senede iki defa bu kürleri uygulayabilirsiniz.

Takıntı sorunları olanlar bu kürlere ilave olarak limon melisa çayı içebilirler.

OKB nedir

Takıntının diğer adı “obsesif kompulsif bozukluk” yani OKB’dir. Düşünce tekrarları nedeniyle oluşur. Düşünce tekrarları daha sonra davranış tekrarlarına yol açar.

Temizlik hastalığı, sık karşılaşılan OKB türlerindendir. Temizlik hastaları beyinlerini kemiren sistematik düşüncelerinden ancak temizlik yaparak bir süreliğine kurtulabilmektedirler.

Takıntı anksiyete bozukluğu kaynaklı olup kişinin çözemediği sorunları sürekli düşünmesi sonucu gerçekleşir. Örneğin kocası ile sorunları olan bir kadın ne boşanabilmekte ne de kocası hatalarını düzeltmeye yanaşmaktadır.

Sorunun çözümü için alternatifleri arayan kadın her yolu denese de çıkar yol bulamaz. Bulunduğu halden memnun olmadığı için de sürekli içinde bulunduğu sorunu düşünür. Bir süre sonra beyinde bu konu hakkında fiziksel kısa yollar oluşur.

Örneğin arkadaşları başka bir konudan bahsederken aklına hemen kocası ile sorunları gelir. Televizyonda film seyrederken yine aynı düşünceler gelir. Yemek yaparken ufak bir şey yine aklına aynı düşünceleri getirir.

Bir süre sonra her şey kocası ile olan sorunlarını çağrıştırmaktadır. Bir süre sonra istemsiz olarak bazı davranışları yapmaya başlar. Ellerini uzun süre yıkar, rahatlamak için evi baştan sona siler süpürür, tabakları tencereleri düzenler.

Temizlik hastaları kafasında tekrarlanan düşünceleri, bir süreliğine de olsa düşünmemek için istemsizce bu şekilde davranışlarda bulunurlar ve temizlik yaparak rahatlarlar. Anksiyete bozuklukları farklı türlerde takıntılara yol açmakta olup bunların ortak özellikleri kişinin çözemediği sorunları gene gene düşünmesidir.

Bu yazı 996 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Batuhan dedi ki:

    İyi günler.. Ispanak-tere, Ispanak,maydonoz küründe ıspanakları temizlerken sirke kullanmamız bir soru oluşturur mu acaba?

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM