Yumuşak doku romatizması bitkisel tedavisi

mısır püskülü kürü
Paylaş
 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu yumuşak doku romatizması tedavisi için mısır püskülü kürü ve karabaş çayını tavsiye etmektedir.

Mısır püskülü kürü yapılışı:

Bir tutam kurutulmuş mısır püskülü bir su bardağı miktarı kaynar suya atılır ve ocağın altı kısılarak 5 dakika kaynamaya bırakılır. Bu süre sonunda ocaktan indirip süzülür. Günde bir kere sabahları uygulanır. 15 gün devam edilir.

Akşamları ise karabaş çayı içilmelidir.

Yumuşak doku romatizması neden oluşur nasıl tedavi edilir ?

Fibromyalji sendromu da denilen yumuşak doku romatizmasının oluşmasına neden olan kesin bir unsur yoktur. Yani şöyle bir rahatsızlığın bir sonucudur veya şu şekilde bir yanlış hareketin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır denilemez.

Bununla birlikte fiziksel travma geçirmek (ev kazası, bisiklet kazası, trafik kazası) veya ruhsal sıkıntı geçirmek bu tür rahatsızlıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır.

Yumuşak doku romatizması hormonal bozuklukların etkisiyle veya bir enfeksiyonun tetiklemesiyle de ortaya çıkabilmektedir.

Bu hastalığın sık görülen belirtileri, kas ağrıları, geçmeyen yorgunluk, uykuda düzensizlik şeklindedir. Kas spazmları, ağrılara aşırı duyarlılık şeklinde şikayetler de görülebilir.

Yumuşak doku romatizmasının en çok etkilediği bölgeler ense, boyun ve bel bölgeleridir. Tedaviye yardımcı olarak yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme gibi aktiviteler yapılmalıdır.

Belirtileri

Kişide yorgunluk ve enerji azalması vardır. Bunun sonucu olarak gün içinde uyuklama olur, her gün ağrı şikayetleri olur.

Şikayetler havanın soğuk ve nemli olduğu zamanlarda, ruh halinde sıkıntı olduğu zamanlarda, ağır iş veya spor yapıldığında artar. Kadınlarda da adet öncesi şikayetler artar.

Çoğu hastada eklem sertliği, karıncalanma, uyuşma gibi şikayetler görülür.

Tedavi

Yumuşak doku romatizmasının tedavisinde ilaç, fiziksel tedavi ve egzersizden oluşan çok yönlü bir program uygulanır. Kişi dilerse bitkisel kürlerle tedaviyi destekleyebilir.

Bu yazı 464 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM