Bit nasıl temizlenir ibrahim saraçoğlu

Diyanet TV de bit nasıl temizlenir ibrahim saraçoğlu cevap verdi. Çocukları bit nedeniyle azarlamamak, utandırmamak gerekir. Bu onların psikolojilerini bozmaktadır.

Bit kanadı olmayan, uçamayan, zıplayamayan bir böcektir. Çocuğu ne kadar yıkarsanız yıkayın okulda veya başkalarından bit geçebilir. Bu çocuğunuzun hatası değildir.

Bit saç derisinde enfeksiyona ve egzama gibi deri rahatsızlıklarına yol açabilir. Bit şampuanları larvaları ve biti saçlardan temizleyebilir ama bit yumurtalarını yok edemez.

Bit yumurtaları 11-12 günde yumurtadan çıkar ve bite dönüşür. Biti tamamen yok edebilmek için birinci uygulamadan 7-10 gün sonra yeniden uygulama yapmak gerekir. İnce tarakla yumurtalar kısmen temizlenebilir.

Bitten korunmak için ne yapılır

Bitin kitinden yapılmış kabuklu zırhı vardır. Bunu kırmak için doğal elma sirkesinden yararlanılır. Saç derisini doğal sirkesi ile ıslatmak bitten korumaktadır.

Haftada bir kere elma sirkesi ile saç diplerine masaj yapınız. Saç uçlarına kadar uygulayınız. Yarım saat etki etmesi beklendikten sonra doğal sabunla saçlar yıkanır. Daha sonra da ısırgan kürü uygulanır.

Sirkede asetik asit bulunur. Elmadaki şeker asetik asite dönüşürken oluşan bazı maddeler kitini parçalayıcı niteliktedir. Isırganda bulunan formik asit bit yumurtalarını yok eder. Bu nedenle elma sirkesi uyguladıktan sonra ısırgan kürü uygulanır.

Isırgan kürü hazırlanışı:

Yarım litre su kaynatılır ve içine bir yemek kaşığı ısırgan atılır. 5 dakika kaynatılır. Ilıyınca bu su ile saç derisi yıkanır. Yarım saat beklendikten sonra saçlar su ile durulanır.

Kullanım dozu: Her banyodan sonra veya 3 günde bir, günde bir defa uygulanır.

Bu yazı 2236 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. ece dedi ki:

    saçımda ölmüş bitler var onlardan nasıl kurtulurum?

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM