Bronşektazi hastası ne kadar yaşar ?

ibrahim saraçoğlu yulaf kürü
Paylaş
 

Bronşektazi adı fazla duyulmamış bir akciğer hastalığıdır. Genellikle çocukluk döneminde geçirilen akciğer hastalıklarının bronşlara zarar vermesi nedeniyle oluşmaktadır.

Çocukluk döneminde geçirilen akciğer hastalığı iyi tedavi edilemezse bronşlarda kalıcı hasar ve genişleme meydana gelir. Bu bronş hasarı gençlik döneminde ciddi bir şikayete neden olmayabilir. 30’lu- 40’lı yaşlardan sonra hastalık kendini göstermeye, nefes darlığı, halsizlik ve geçmeyen öksürük gibi şikayetlere yol açmaya başlar.

Bu hastalığın en önemli nedeni çocuklukla geçirilen hastalıklardır. Bu nedenle zatürre, boğmaca veya kızamık gibi hastalıkların tedavisi iyi takip edilmelidir.

Bronşektazi hastalarının sigara ve alkolden uzak durmaları, bağışıklık sistemini diri tutmak için iyi beslenmeleri ve havası temiz yerlerde yaşamaları gerekir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun bronşektazi hastaları için tavsiye ettiği kür

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu KOAH hastaları için tavsiye ettiği yulaf samanı kürünü bronşektazi hastalarına da tavsiye etmektedir.

Yulaf henüz yeşil iken sapının ve yapraklarının toplanması ve gölgede kurutulması gerekir. Toplandıktan ilk yarım saat içerisinde fırında 50-60 derecede kurutulması da olabilir.

Yulafın yapraklarında ve sapında kumarin denilen bir madde vardır. Bu maddenin kimyasal özelliklerinin korunması için hasat edildikten yarım saat içinde yulaf samanının kurutulması gerekir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bronşektazi hastalarına doğal keçiboynuzu pekmezi tüketmelerini veya keçiboynuzu kürü uygulamalarını tavsiye etmektedir.

6-7 adet keçiboynuzu ortadan kırıp iki bardak kaynayan suya atılır ve 7-8 dakika kaynatılarak suyu içilir. Bu kür ikiye bölünür ve bir sabah, bir de akşam içilir.

Yulaf samanı çayı nasıl yapılır ?

5-6 gram yulaf samanı kaynayan bir bardak suya atılır ve 5 dakika kaynatılır. Süzülüp suyu içilir.

Bronşektazi hastası ne kadar yaşar ?

Bronşektazi hastalığı tedavisi olan bir hastalıktır. Hastalık hayat kalitesini düşürse ve uzun yaşam beklentisine sekte vursa da hastaya bir ömür biçilmez. Yani şu kadar yıl yaşar gibi bir tahminde bulunulamaz.
Eğer hastalığın derecesi ağır ise yaşam süresini biraz kısaltabileceği söylenebilir.

İLGİLİ YAZILAR:

Bronşit tedavisi

Yulaf samanı çayı faydaları

KOAH hastalığı için kür

Grip ve soğuk algınlığına karşı kür

Grip için hangi doktora gidilir ?

Üst solunum yolları enfeksiyonu bitkisel tedavisi

Soğan kürü nasıl yapılıyor ?

Bu yazı 2021 kere okundu.
 • Site Yorum

3 adet yorum var.

 1. Fatma balaban dedi ki:

  Hayırlı günler hocam benim gelinim 34 yaşında bronşektazi hastası çok öksürüğü var yapmadığımız bitki kalmadı çok üzülüyorum en son çare akciğer nakli demişler oda tehlikeli demiş dr. Alllah 13 yıl sonra bebek verdi çok üzülüyor siz ne önerirsiniz siz inançlı birisiniz o yüzden yazdım hakkınızı helal edin bilgi verirseniz sevaba girersiniz

 2. Arzu dedi ki:

  Ablaciğim merhaba bende bronsektazi hastasiyim Allah yardimciniz olsun ayni durumdaymisiz bu hastalik yorgunluga gelmiyor iyi beslenmesi ve bol bol istirahat etmesi gerekiyor destek olmaniz onu bu surecte cocuguna bakp yaridmci olmaniz cok onemli umarim cevap gelir Hocadan ve ise yarar. Allah hepimizon yardimcisi olsun.

 3. Abdurrahman dedi ki:

  Ben 2009 yılında sol akciger alt kismindan bronsektazi nedeniyle ameliyat oldum bir kısmı alındı şuan sol akcigerin tamamen bronsektazi olduğu söylendi ameliyat olursan 2.ameliyat olduğu için tehlikeli olur dedi doktor ne yapmalym yardımcı olun lütfen şuan 22 yaşındaym

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM