İltihaplı eklem romatizması bitkisel tedavisi

Paylaş
 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu iltihaplı eklem romatizması bitkisel tedavisi sabahları kiraz sapı ve ısırgan kürü akşam yatmadan önce ise karabaş bitkisini önermektedir.

Kiraz sapı-ısırgan kürü yapılışı:

Yaklaşık 25 tane kurutulmuş kiraz sapı yarım litre suda kısık ateşte 3 dakika kaynatılır. Daha sonra bir tutam ısırgan otu ilave edip 7 dakika daha kaynatılır. Ilıdıktan sonra süzüp içilir.

Karabaş kürü yapılışı:

1 su bardağı su kaynatıldıktan sonra 1 tatlı kaşığı karabaş otundan katılır ve 3 dakika kaynatılır. Soğutmadan süzülür ve akşam yemeklerinden 3 saat sonra içilir.

Bu kürler CRP ve sedimentasyonu (kanın çökelme hızı) değerlerini düşürmektedir.
Bu kürlere başlamadan önce dut kurusu kürü uygulanmalıdır.

Dut kurusu kürü yapılışı:

1,5 yemek kaşığı beyaz dut kurusu 1,5 su bardağı suda 7-8 dakika kaynatılır ve suyu içilir. Şeker hastası olmayanlar bu kürü uygulayabilirler. Bu kür öğleden önce ve sonra olmak üzere günde iki kere uygulanır.

İltihaplı eklem romatizması tedavisinde kullanılan ilaçlar

İltihaplı eklem romatizması bitkisel tedavisi için uygulanan kürler tıbbi tedavinin yerine geçmez destekleyici niteliktedir. Ayrıca bitkisel kür uygularken bunu doktorunuza da danışmalısınız. Çünkü her kişinin özel durumu vardır.

İltihaplı eklem romatizması eklem ve çevresindeki bağ dokularda ağrı ve şişliklere neden olan ve hareketlerin kısıtlamasına neden olan bir hastalıktır.

Bu hastalığın tedavisi hastalığın alt türüne ve ilerleme durumuna göre yapılır. Başlangıç seviyesinde ise kortizon içermeyen aspirin, voltaren, naprosyn, majezik, cataflam, apranax gibi ağrıyı hafifletici ilaçlar kullanılır.

Bu ilaçlara ilave olarak Sulfasalazin ve Salazopyrin En Tab gibi ilaçlarla tedavi desteklenebilir.İltihaplı eklem romatizması tedavisinde en etkili ve güçlü ilaçlar ise kortizonlu ilaçlar ve infliximab, etanercept ve certolizumab pegol gibi TNF blokerleri grubu ilaçlardır.

Bunlara ilave olarak aneljezik türü ağrıkesici ilaçlar da kullanılır.

Bu yazı 1967 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Gülsen dedi ki:

    Merhaba, ben gezici romatizma hastasıyım. 1 seneyi aşkın başka bitkisel tedavi gördüm, çok faydasını gördüm şişlerim indi rahatladım. Daha sonra bitkisel ilaçlarımı kullandığım ve vegan diyeti yaptığım halde dizlerimde şişmeler oldu yürüyemez oldum. Saraçoğlu hocamın Mısır püskülü- ısırgan ve karabaşotu kürünü yapmaya başladım bir ay kadar yaptım sanırım şikayetlerim azaldı dizimdeki yürümemi engelleyen şikayetim ortadan kalktı. Kürü bıraktım ve dizimdeki şikayetim aynen geri döndü. Bu kürü ne kadar süre yapmalıyım. Bu hastalığın tamamen ortadan kalkma ihtimali var mı? Kürü ne sıklıkla tekrar etmem gerekir iyi günler

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM