İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Kansızlık için hangi bölüme gidilir ?
4 Haziran 2017
admin

Kansızlık için hangi bölüme gidilir ?

Kansızlık için hangi bölüme gidilir, kansızlık belirtileri nelerdir ? Demir eksikliği veya B12 vitamini eksikliği nedeniyle anemi yani kansızlık görülebilmektedir....

Kansızlık için hangi bölüme gidilir, kansızlık belirtileri nelerdir ?

Demir eksikliği veya B12 vitamini eksikliği nedeniyle anemi yani kansızlık görülebilmektedir. Kansızlık kadınlarda daha fazla görülen bir hastalıktır. Bunun sebebi regl döneminde adet görülmesidir. Eğer dengeli ve yeterli beslenilmezse anemi yaşanabilir.

Kansızlık kendini yorgunluk, bitkinlik, benzin solması, isteksizlik, zihnen yorgunluk, düşünce gücünün zayıflaması, sinirlilik, ani sinir patlamaları, saç dökülmeleri ve unutkanlık gibi şikayetlerle gösterir.

Bu şikayetler bahar yorgunluğu, depresyon veya karaciğer sorunları ile karıştırılabileceğinden gerçek sorunun ne olduğu veya en azından ne olabileceği kan sayımıyla anlaşılır.

Düzenli olarak kansızlık yaşanması dikkate alınması ve önlem alınması gereken bir surumdur. Bu durum hastanın yaşamını olumsuz etkiler, iş başarısını düşürür, sonraki yıllarda başka sorunları da tetikler.

Eğer sizde bu belirtiler var ise aile hekiminize gidip tam kan sayımı yaptırarak kanınızda B12 veya demir eksikliği olup olmadığını anlayabilirsiniz. Alacağınız ilaçları düzenli kullanarak değerlerin normal haline gelmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer kansızlık kronik olarak devam ediyorsa ve daha ciddi bir tedaviye gereksinim duyuyorsanız dahiliye uzmanına görünmeniz gerekmektedir.

Kanla ilgili bölüm hematolojidir. Ama hastalar “ Ben de kansızlık var” deyip doğrudan bu bölüme gidemezler. Önce dahiliye doktoruna muayene olmak gerekir. Doktor gerekli görürse sizi hematoloji bölümüne sevk edecektir.

Kansızlık sorunu yaşayanlar dalak, karaciğer gibi sakatatları ve kırmızı eti bolca tüketmelidirler. Bununla birlikte ciddi anemi sorun yaşayan kişilerin ilaç takviyesi olmadan sadece beslenmeyle kansız sorunlarına çare bulmaları mümkün değildir.

İLGİLİ YAZILAR:

Trombosit düşüklüğü için ne yenir ?

Kansızlık bitkisel tedavi

Kandaki iltihap nasıl temizlenir, kandaki sedimantasyon yüksekliği nasıl düşürülür ?

Adet kanaması nasıl azaltılır ?

Kansızlık için hangi bölüme gidilir ?

Kansızlığa karşı kür

2 adet yorum var.

  1. Alya dedi ki:

    Merhaba benim wbc değerim 13 sizce bir sorun var mı

  2. Meltem Doğanay dedi ki:

    Kansızlık proglemim var hemotolojiye gitmem gerekiyormuş fakat bir türlü dahiliyeden randevu alamıyorum başka bölüm doktoruda hemotoloji bölümünü açabiliyormu acaba bilgisi olan varmı teşekkür ederim şimdiden

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©