İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Yumuşak doku romatizması bitkisel tedavisi
30 Haziran 2017
admin

Yumuşak doku romatizması bitkisel tedavisi

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu yumuşak doku romatizması tedavisi için mısır püskülü kürü ve karabaş çayını tavsiye etmektedir. Mısır püskülü kürü...

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu yumuşak doku romatizması tedavisi için mısır püskülü kürü ve karabaş çayını tavsiye etmektedir.

Mısır püskülü kürü yapılışı:

Bir tutam kurutulmuş mısır püskülü bir su bardağı miktarı kaynar suya atılır ve ocağın altı kısılarak 5 dakika kaynamaya bırakılır. Bu süre sonunda ocaktan indirip süzülür. Günde bir kere sabahları uygulanır. 15 gün devam edilir.

Akşamları ise karabaş çayı içilmelidir.

Yumuşak doku romatizması neden oluşur nasıl tedavi edilir ?

Fibromyalji sendromu da denilen yumuşak doku romatizmasının oluşmasına neden olan kesin bir unsur yoktur. Yani şöyle bir rahatsızlığın bir sonucudur veya şu şekilde bir yanlış hareketin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır denilemez.

Bununla birlikte fiziksel travma geçirmek (ev kazası, bisiklet kazası, trafik kazası) veya ruhsal sıkıntı geçirmek bu tür rahatsızlıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır.

Yumuşak doku romatizması hormonal bozuklukların etkisiyle veya bir enfeksiyonun tetiklemesiyle de ortaya çıkabilmektedir.

Bu hastalığın sık görülen belirtileri, kas ağrıları, geçmeyen yorgunluk, uykuda düzensizlik şeklindedir. Kas spazmları, ağrılara aşırı duyarlılık şeklinde şikayetler de görülebilir.

Yumuşak doku romatizmasının en çok etkilediği bölgeler ense, boyun ve bel bölgeleridir. Tedaviye yardımcı olarak yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme gibi aktiviteler yapılmalıdır.

Belirtileri

Kişide yorgunluk ve enerji azalması vardır. Bunun sonucu olarak gün içinde uyuklama olur, her gün ağrı şikayetleri olur.

Şikayetler havanın soğuk ve nemli olduğu zamanlarda, ruh halinde sıkıntı olduğu zamanlarda, ağır iş veya spor yapıldığında artar. Kadınlarda da adet öncesi şikayetler artar.

Çoğu hastada eklem sertliği, karıncalanma, uyuşma gibi şikayetler görülür.

Tedavi

Yumuşak doku romatizmasının tedavisinde ilaç, fiziksel tedavi ve egzersizden oluşan çok yönlü bir program uygulanır. Kişi dilerse bitkisel kürlerle tedaviyi destekleyebilir.

3 adet yorum var.

  1. levent YARTIM dedi ki:

    SAYIN DOKTOR BEY BENIM ORTALAMA 6_7 SENEDIR ÜST DUDAGIMDA ŞİŞME OLMAKTADIR.ILK ŞİŞMELERDE TAMAMEN İNME OLDU FAKAT DAHA SONRA HER ŞİŞMEDE ÜZERİNE BIRAKARAK INDI BİRCOK DOKTARA BAŞ VURDUM AMA BIR SONUC ALAMADIM UFAK BIR PARCA ALINDI BIOPSI YAPILDI TEMIZ ÇIKTI,DUDAGIMDAN IGNELER YAPILDI,NORMAL BIR AĞRI KESICI BILE KULLANMAZKEN ICMEDIGIM ANTIBIYOTIK KALMADI ,ARTIK ONLARIDA KULLANMIYORUM AMA NU DURUMUM BENI COK RAHATSIZ EDIYOR BANADA BIR ONERINIZ OLABILIRMI SIMDIDEN COK TEŞEKKÜR EDERIM…

  2. Semra yazkan dedi ki:

    Hocam benim uzun yıllardır iki kolunun ortasında ve kol eklem yerlerinde ağrılar ve tutulmalar oluyor. Aşırı derecede terleme oluyor gece uyku sırasında . Hep kas gevşeticilerle idare ediyorum. Fizik tedavi alıyorum. Ama çalışmaya başlayınca aynı sorunlar la karşılaşıyorum. Çalışamıyorum bana da tavsiyemiz olursa sevinirim…

  3. Melek Açar dedi ki:

    Hocam ben Fibromiyalji hastasıyım. Sizin kürü nuzu 1 er aylık kürlerle kez tekrarladım. Ama hiç bir faydası nı görmedim. Bana sabahları 3 lü karışım çayı ve akşamları da Karabaş otu çayı verdiler. Hiç aksatmadan düzenli kullandım. Bana ne tavsiye edersiniz hocam. Lütfen cevaplar sanız çok sevinirim. Teşekkürler

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©

ilaç rehberi