Soğan kürüne ne zaman başlanmalı

polikistik over
Paylaş
 

Polikistik over sendromu hamileliğin önündeki engellerden biridir. Polikistik over bitkisel tedavi için soğan kürü uygulanmalıdır. Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu soğan küründe “yerli” sarı-kahverengi kabuklu soğanın kullanılması gerektiğini, beyaz veya kırmızı kabuklu soğanların kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Soğan kürü nasıl yapılır

1,5 bardak miktarı su bir kaba konur ve kaynatılır. Yemeklik kahverengi soğanın ince kabuğu soyulur ve dörde bölünerek kaynamakta olan suya eklenir.5 dakika kaynatılır. Sabah ve akşam bu şekilde soğan kürü hazırlanır ve suyu içilir. 15 gün boyunca uygulanır.

Adetin üçüncü gününde FSH, LH ve estradiol (e2) hormonları ölçülür. Bir de prolaktin hormonuna bakılır. Bunlara donodotropin hormonları denilmektedir. Normalde FSH ile LH aynı seviyede olması gerekir. Eğer LH değeri FSH değerinden fazla ise polikstik over var demektir.

Polikistik over ile birlikte hipotiroidi varsa

Hipotiroidi tiroid bezinin yavaş çalışmasıdır. Hipotiroidi hastalığının tespiti için T3,T4 ve TSH hormonları ölçülmelidir. T3 ve T4’ü tiroid bezi üretir. TSH beyinden gelir. Hipotiroidi hastalarında TSH hormonu T3 ve T4’ü baskılamaktadır.

Hipotiroidi kilo alımına neden olur. Polikistik over hastalarının bel bölgesinde simit şeklinde yağlanma görülür. Polikistik over sendromunda çene bölgesinde siğilleşme görülebilir. Polikistik over ilaçlarını kullanıp bırakan kişilerde tüylenme sorunları da olmaktadır.

Hipotiroidi bitkisel tedavi

Hipotiroidi hastalığı için dereotu bulunmaz bir nimettir. Sabah, öğle ve akşam taze yeşil dereotu tüketilmelidir. Fakat bu soğan kürü uygulandığı zamanlarda yapılmaz. Önce 15 gün soğan kürü uygulanmalı, daha sonra dere otuna başlanmalıdır.

Soğan kürüne ne zaman başlanmalı

Soğan kürüne adet bitiminden 2 gün sonra başlanır ve 15 gün uygulanır. 3-4 adet dönemi uygulanmalıdır. Adet görmeyenler hemen başlayabilir.

Herhangi bir rahatsızlığı olmasa da kadınlar ve erkekler soğan kürünü 6 ayda bir uygulamalıdırlar.

Soğan kürü zararları

Soğan kürü gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarını artırmaktadır. Bu nedenle mide hastaları, hastalıkları çok ileriyse soğan kürünü uygulamamalı, hastalıkları çok ilerlememişse soğan kürünü tok karna uygulamalıdır.

Bu yazı 6261 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. ESRA keskin dedi ki:

    Soğan kürünü 6 gün içtim..15 gün devam edecektim fakat 2 gün içmeyi unuttum..sormak istediğim şu;tekrar başlasam olur mu???

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM