İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Üst solunum yolları enfeksiyonu bitkisel tedavisi
6 Eylül 2017
admin

Üst solunum yolları enfeksiyonu bitkisel tedavisi

Üst solunum yolları enfeksiyonu bitkisel tedavisi için Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu biberiye kürünü önermektedir. Eğer kişide tonsilit veya faranjit gibi rahatsızlıklar...

Üst solunum yolları enfeksiyonu bitkisel tedavisi için Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu biberiye kürünü önermektedir. Eğer kişide tonsilit veya faranjit gibi rahatsızlıklar var ise adaçayı gargarası da uygulanmalıdır.

Bademcik iltihabı veya faranjit kronikleşmiş ise adaçayı gargarası hazırlanırken içine bir tutam (üç dört yaprak) ebegümeci ilave edilmelidir.

Biberiye kürünü sadece yetişkinler değil çocuklar da uygulayabilir. Hazırlanışı şu şekildedir:

Biberiye çayı nasıl yapılır ?

1 su bardağı dolusu klor içermeyen su küçük bir kaba (demlik, cezve veya tencere olabilir) dökülür ve kaynatılır. Fokurdamaya başlayınca bir tatlı kaşığı biberiye bitkisinden eklenir. 10 dakika kısık ateşte kaynaması beklenir. Kaynarken demliğin üzeri kapalı olursa daha iyi olur.

10 dakikalık süre tamamlanınca ocağın altı kapatılır ve biberiye suyu süzülür. İçerken içine bal, limon veya şeker gibi herhangi bir şey katılmaz sade olarak içilir ve içildikten yarım saat sonra da başka bir şey yenilmez veya içilmez.

Biberiye çayı aç mı tok mu içilir ?

Biberiye çayı günde üç kez yemeklerden bir saat sonra içilir. Yani tok karnına içilmelidir. Tercihen sabah, öğle ve akşam yemeklerinden sonra içilir.

Biberiye günde ne kadar tüketilmeli ?

Biberiye çayı günde üç kez demlenir ve içilir. Her seferinde bir tatlı kaşığı biberiye ve bir bardak su ile hazırlanır. Yani günde iki-üç bardak içilir.

Kışın hasta olmamak için ne yapılır ?

Bulaşıcı hastalıkların kaynağı bakteri ve virüslerdir. Ev ortamındaki mikrobu kırmak için bir bardak suya bir tutam lavanta atılır. Kaynarken açığa çıkan su buharı hem hoş kokuludur, hem de havada asılı mikropları temizler.

Biberiye çayı kaç gün içilmeli ?

Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar için biberiye kürü iki kere iki hafta uygulanır. Yani 15 gün boyunca günde üç kere tok karnına içilir. Üç gün ara verip yeniden 15 gün daha uygulanır.
Kür bitmesine rağmen şikayetler geçmemişse biraz ara verip yeniden biberiye kürü uygulanabilir.

Biberiyenin diğer faydaları

Biberiye migren hastalığına da iyi gelmektedir. Migren için de biberiye kürünü yukarıda tarif edildiği şekilde uygulayabilirsiniz. Diğer baş ağrısı türleri için de biberiye çayını içebilirsiniz.
Böbreklerde kreatinin değeri yüksek ise (1,1 üzerinde ise) günde iki defa biberiye çayı içiniz. Bir ay uygulayınız.

İLGİLİ YAZILAR:

Grip ve soğuk algınlığına karşı kür

Grip için hangi doktora gidilir ?

Üst solunum yolları enfeksiyonu bitkisel tedavisi

Soğan kürü nasıl yapılıyor ?

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©