Grip için hangi doktora gidilir ?

gribe hangi doktor bakar
Paylaş
 

Grip için hangi doktora gidilir, grip nasıl çabuk geçer ?

Grip virüs kaynaklı bir hastalıktır. Grip virüsünün binlerce türü bulunmakta ve her sene bu virüsler mutasyonla kendilerini farklılaştırmaktadır. Grip virüsü tek olsaydı ve her sene kendini yenilemeseydi gribe sadece bir kere yakalanırdık.

Grip hastalığının çok ağır seyreden türleri vardır. Bazı  grip virüsleri çok daha tahrip edici niteliklere sahiptirler. Bu nedenle gribi ağır atlatan kişilerin grip aşısı yaptırmaları tavsiye edilir.

Grip aşısı önceki birkaç sene yaygın görülen grip virüslerinin bir karışımıdır. Bu aşıyı alan kişi sanki daha önceden birkaç çeşit grip hastalığını atlatmış gibi bağışıklık kazanır. Bununla birlikte grip mikropları her sene yenilendiklerinden grip aşısı olunsa dahi hasta olmak mümkündür.

Grip salgınlar halinde geldiğinde gayet etkili olan bir hastalıktır. Hastalığın favori bulaşma yolları hava ve temas iledir. Hasta bir kişinin hapşırması, öksürmesi çevresindeki onlarca kişiye hastalığı bulaştırmak için yeterlidir.

Aynı şekilde günde yüzlerce kişinin elinin değdiği, kapı kolu, otobüs askılığı veya restoran masa yüzeyi gibi şeylere dokunmak virüsü kapmak için yeterli olur. Bu nedenle grip salgınlarında kalabalık yerlerde bulunmamaya çalışmak gerekir.

Grip nasıl çabuk geçer?

Eğer gribi ilaç kullanmadan atlatmak istiyorsanız iki şeye dikkat etmelisiniz. Birincisi dinlenme, ikincisi ise düzgün beslenme.

Dinlenmek en önemli organlarımızdan olan beynin dinlenmesini de kapsar. Kafayı sakin tutmaya çalışmalıdır.

Beslenmenin en önemli ayağını C vitamini yeterli derecede almak oluşturur. C vitamini meyvelerde ve yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunmaktadır.

Bu yiyeceklere ilave olarak bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olan adaçayı, kuşburnu ve ıhlamur gibi bitki çayları da tüketilmelidir.

Grip için enfeksiyon hastalıkları bölümüne gidilir.

İLGİLİ YAZILAR:

Grip ve soğuk algınlığına karşı kür

Grip için hangi doktora gidilir ?

Üst solunum yolları enfeksiyonu bitkisel tedavisi

Soğan kürü nasıl yapılıyor ?

Bu yazı 941 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM