İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Yanık tedavisi bitkisel çözüm
5 Haziran 2017
admin

Yanık tedavisi bitkisel çözüm

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu yanık için patatesi önermektedir. Yanık için bir orta boy patates, rende ve bir gazlı bez ile çare...

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu yanık için patatesi önermektedir. Yanık için bir orta boy patates, rende ve bir gazlı bez ile çare bulabilirsiniz.

Uygulanışı:

1. ve 2. derece yanıklarda yanık bölgenin büyüklüğüne göre birkaç çiğ patatesi soyduktan sonra ince ince rendeleyip yanık yere yerleştiriniz. Üzerini tülbent veya gazlı bezle sarınız. Ortalama 12 saat bekletiniz. Her seferinde taze hazırlanmalıdır.

2. Patateste amiloz ve amilopektin türü iki tane nişasta bulunur. Bir tanesi saçaklı, diğeri de spiral yapıya sahiptir. Saçaklı olanın glikozları açıkta olduğu için tedavi özelliği vardır.

Yanığa ne iyi gelir ?

Yanık eğer ciddi derecede değilse evde tedaviyi kendiniz yapabilirsiniz.

Basit kızartma yağı sıçraması veya tencereye dokunma gibi hafif yanıklarda ilk yapılacak şey soğuk suya tutmak ve buz ile bastırmaktır. Buzun kendisi de yanığa neden olabileceğinden yanığa buz koyarken ara ara buzun temasını kesmek gerekir.

Evde meydana gelen basit yanıklara şunlar iyi gelir:

Yumurta Akı: İçerdiği etken maddeler derinin kendini kolay iyileştirmesini sağlamaktadır. Yumurta akını sarısından ayırıp yanığa sürün. Kuruyunca yeniden sürün.

Yanık kremi: Evde mutlaka bir yanık kremi bulunsun. Silverdin ve madescol gibi kremler yanıkların iltihaba dönüşmesine mani olur ve yanığın iz bırakmamasını sağlar.
Yanığa diş macunu, salça veya yoğurt gibi şeyleri sürmek uygun değildir

Sorun Cevaplayalım

    Benzer Yazılar

Tüm Hakları Saklıdır ©

ilaç rehberi