Vaskülit için hangi doktora gidilmeli

ibrahim saraçoğlu kürleri
Paylaş
 

Vaskülit için hangi doktora gidilmeli, vaskülite hangi doktor bakar ?

Vaskülit damar iltihabı olduğu için bu hastalık için kalp damar cerrahi bölümüne gidilir. Eğer daha önce vaskülit teşhisi konulmadıysa hastanın kendindeki bulguları değerlendirip tanı koymaya çalışması doğru değildir.

Vaskülit belirtileri hastalığın etkilediği organa göre değişmekle birlikte genel olarak sorunlu bölgede deride kızarıklık, alerji-sivilce benzeri kızarıklıklar, döküntü, bunlara ilave olarak ateş ve halsizlik şikayetleri görülmektedir.

Yine hastalığın etkilediği bölgeye göre idrarda veya dışkıda kan, ağrılı hareket, ödem gibi şikayetler görülebilmektedir. Behçet hastalığından Burger hastalığına kadar çok fazla alt türü olan vaskülitin oluşma nedenleri de fazladır.

Bu hastalık bir başka hastalığın oluşumundan kaynaklı (sekonder vaskülit) olabileceği gibi bir hastalığa bağlı olmadan yani sebebi bilinmeyen (primer vaskülit) şeklinde de karşımıza çıkabilir.

Hastalığının vaskülit olduğunu bilmeyen bir kişi cilt hastalıklarından yola çıkarak dermatoloji bölümüne, eklem ağrıları nedeniyle ortopedi bölümüne, halsizlik ve diğer şikayetler için iç hastalıkları bölümüne gitme eğiliminde olabilir. En doğrusu önce aile hekimine gidip idrar ve kan tahlili yaptırması daha doğru olur.

Kan tahlillerinde iltihap olup olmadığı, idrar tahlilleri ile protein kaçağı olup olmadığı anlaşılır. Bunlar vaskülit hastalığının teşhisinde önemli temel taşlarıdır. Bununla birlikte vaskülitin kesin teşhisi için biyopsi gerekebilir.

Bu yazı 1918 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
ilaç rehberi