İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Vaskülit hastası ne yemeli
5 Haziran 2017
admin

Vaskülit hastası ne yemeli

Vaskülit hastası ne yemeli, hangi yiyeceklerden uzak durmalı? Vaskülit hastalığı çok çeşitli sebeplerle meydana geldiğinden beslenme konusunda da ona göre...

Vaskülit hastası ne yemeli, hangi yiyeceklerden uzak durmalı?

Vaskülit hastalığı çok çeşitli sebeplerle meydana geldiğinden beslenme konusunda da ona göre bir program uygulanmalıdır. Örneğin diyabete, çölyak hastalığına veya Crohn hastalığına bağlı olarak vaskülit ortaya çıkabilir. Bu tekdirde asıl hastalığın gerektirdiği diyete sadık kalınmalıdır.

Bunlardan başka A vitamini eksikliği de vaskülite yol açmaktadır. Bu nedenle A vitaminin yeterli alınması gerekir. A vitamini et, balık, tavuk, ciğer, süt ve yumurta gibi hayvansal gıdalarda, baklagiller, lahana grubu sebzeler, yeşil yapraklı sebzeler, domates ve patateste bulunur.

Yeterli A vitaminin yanında kalsiyum, protein ve vitamin içeren besinlerin dengeli şekilde tüketilmesi gerekir.

Vaskülit hastası olanların bazı gıdalardan uzak durması veya tüketimini sınırlandırması gerekir. Yağ, tuz ve şeker tüketimi mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır.

Şekerli gıdaların fazla yenilmesi iltihapları azdırmaktadır. Hazır gıdalarda yoğun bir şekilde şeker olduğu için işlenmemiş gıdalar tercih edilmelidir.Trans yağlardan ise tamamen uzak durulmalıdır.

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©