Ürtiker bitkisel tedavi

ürtiker ibrahim saraçoğlu
Paylaş
 

Ürtikerin bitkisel tedavisi mümkündür. Ürtiker ve kurdeşen gibi hastalıklarda insanın ruh hali hastalığın seyrini etkiler. Üzülünce, kızınca ve strese girince şikayetler artmaktadır. Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu ürtiker hastalarına banyoda sıcak su yerine ılık su ile duş yapmalarını ve portakal, greyfurt, sarımsak, acı baharat ve turşudan uzak durmalarını tavsiye etti.

Ayrıca çay tüketimi de azaltılmalıdır. Ürtiker hastalığının bitkisel tedavisi için süpürge tohumu kürü uygulanır.

Süpürge tohumu kürü:

1 tatlı kaşığı süpürge tohumu havanda ezilir ve birkaç yudum su ile yutulur. Bu öğleden evvel ve akşam yemeğinden evvel olmak üzere günde iki defa uygulanır. Hamile bayanlar da bunu güvenle uygulayabilir.
Bu küre ilave olarak akşam yatmadan önce ve öğle yemeğinden önce limon melisa çayı içilmelidir.

Bu şekilde bir ay boyunca uygulanır. Ürtikerin neden olduğu kaşıntıları geçirmek için günde 15-16 adet çekirdekli siyah üzüm yenir. Üzümün çekirdekleri havanda ezilerek veya dişlerle ezilerek üzüm+çekirdek şeklinde yenilmelidir.

Tadı buruk olmayan,saman gibi olan siyah kuru üzümler taze değildir, onları kullanmayınız.

Ürtiker nedir ?

Pembe veya kırmızı renkte sivilcemsi kaşındıran plaklara neden olan alerjik bir hastalıktır. Bu kızarıklıklar ve kabarıklıklar uzun süreli değildir. Ama bazı kişilerde ürtiker kronik olarak seyreder.
Alerjinin nedeni ev tozu akarları, polenler, hayvan tüyleri, buğday, kuruyemişler ve daha bir çok şey olabilir.

Bazı ilaçlar ve kronik seyreden bazı hastalıklar da ürtikere neden olmaktadır. Aşırı sıcak veya soğuk hava ürtikeri tetikleyebilir. Güneş altında fazla kalmak ve yük taşımak da tetikleyicidir.

Ürtikerin türleri vardır. Akut ürtiker bir buçuk aydan kısa sürelidir ve çoğunlukla viral enfeksiyonlara bağlı olarak gelişir. (Besin ve ilaç alerjisi ile de gelişebilir)

Kronik ürtiker ise 6 haftadan uzun süren bir türdür. Kronik ürtikerin neden oluştuğunu birkaç başlıkta toplamak zordur. Onlarca oluşum nedeni bulunmaktadır.

Bazı yiyeceklerin ürtiker oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir. Süt ürünleri, deniz ürünleri,çay-kahve,kivi, çilek,muz, bazı baharatlar, gıdalara katılan boya ve katkı maddeleri ve bazı kuruyemişler tetikleyicidir.

Bu yazı 1412 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. Ibrahim dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 2 senedir urtiker kronik hastasiyim.
  Sicaga geldigim zaman veya fiziksel guc yaptigim zaman meydana gelen batmalar ve yaniklar his ediyorum sirtimda, kafamda batip yaniyor. Supurge tohumunu soylediginiz gibi 1 bucuk senedir kullaniyom ve soylediginiz yiyeceklerdende uzak kaliyom.
  Azalma var ama tam olarak gecmiyor ve cok kotu sekilde cekiyom.
  Ne yapacagimi bilmiyom. Tavsiyeniz olur mu ?

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM