Sivilce için hangi doktora gidilir

Paylaş
 

Sivilce için hangi doktora gidilir, sivilceden kurtulmak için ne yapılır ?

Sivilcelerin en fazla görüldüğü dönem çocukluğun erişkinliğe karıştığı onlu yaşlar daha çok 15-20 yaşlar arasıdır. Sivilcenin bilinen en sık oluşum nedenleri hormonal değişimlere derinin verdiği tepki, besinlerle alınan yağın cilde etkisi şeklindedir.

Bu sebepler göze çarpan ve çok bilinen sebeplerdir. Sivilceye başka etkenler de yol açar. Daha doğrusu sivilce zannedilen çıkıntı klasik bir çıkıntı olmayabilir.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması veya karaciğer gibi organlardaki yaşanan sorunlar da sivilce benzeri şikayetlere neden olurlar. Ama genel olarak hormonal değişimleri saymazsak sık sık sivilce çıkan birinde metabolizma ve beslenme kaynaklı sorunlar olduğunu söylemek mümkündür.

Bu nedenle sivilce sorunu yaşayan ve sivilce izleri ile başı dertte olan kişilerin beslenmelerine, sporlarına dikkat etmeleri psikolojik sorunlar yaşadıklarında yardım almaları gerekir.

Sivilce için hangi doktora gidilir ?

Sivilce konusunda sıkıntı yaşayan kişiler cildiye yani dermatoloji bölümüne gitmelidirler. Bu bölümün doktorların sivilcenin basit bir sivilce mi yoksa liken, enfeksiyon, karaciğer fonksiyonlarının bozulması gibi ciddi hastalıkların bir ürünü mü olduğunu anlayabilirler.

Sivilceden kurtulmak için limon maskesi

Sivilce yağ kaynaklı olduğu için bunu küçültmek ve yok etmek için asitli bir maddeden yardım alınır. Bu her evde bulunabilen limondur. Bir limonun suyunu sıkıp üzerine bir yemek kaşığı kadar şeker ekleyin. Bunu sivilceli bölgeye sürün ve 15 dakika kadar bekleyip bölgeyi yıkayın.

Limonun alternatifi ise sirkedir.  Bir parça pamuğu sirkeye batırıp sivilce olan bölgeye sürün.

Bu yazı 681 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM