İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Tıkalı tüpler için oturma banyosu nasıl yapılır ?
5 Ekim 2020
admin

Tıkalı tüpler için oturma banyosu nasıl yapılır ?

Kadınlarda kısırlığın nedenlerin birisi yumurtalık ile rahim arasında bulunan iki adet fallop tüpünün enfeksiyon, kist, miyom veya başka nedenlerle tıkalı...

Kadınlarda kısırlığın nedenlerin birisi yumurtalık ile rahim arasında bulunan iki adet fallop tüpünün enfeksiyon, kist, miyom veya başka nedenlerle tıkalı veya yapışık olmasıdır. Bu tüpler tıkalı olduğu müddetçe doğal yolla hamilelik gerçekleşmeyecek ayrıca dış gebelik riski oluşacaktır.

Geleneksel İran ve Hint tıbbında tüpleri açmak ve hamile kalmayı kolaylaştırmak için tıbbi tedaviyi destekleme amaçlı olarak hastalara oturma banyosu önerilmektedir.

Tüplerin açılması için uygulanan oturma banyosu işleminin ana tedaviyi destekleyen yardımcı bir unsur olduğu ve sadece oturma banyosu uygulamanın tıkalı tüpleri açmada yetersiz kalacağı söylenebilir.

Tıkalı tüpler için oturma banyosu yapmanın yararı nedir ?

Tüpleri tıkalı olan kişilerin hareketsizlikten ve gün içinde uzun süre uyumaktan kaçınması gerekmektedir. Ayrıca stresten uzak durmak ve egzersiz yapmak gerekir.

Bunlara ilave olarak oturma banyosu da yapıldığında tıkalı olan tüplerin bir miktar genişlemesi sağlanmaktadır.

Tıkalı tüplerin tedavisi tıbben mümkündür. Bu tedaviyi kolaylaştırmak ve hızlandırmak için doktor önerirse oturma banyosu uygulanabilir.

Bazı kişilerde tüpler tamamen tıkalı olmayıp sadece dardır. Dar olan tüplerin genişlemesi için oturma banyosu uygulanabilir.

Tıkalı tüplerin doğal yolla tedavisi için ne gibi seçenekler uygulanabilir ?

Tıkalı tüp tedavisi için laparaskopik cerrahi gibi ameliyat usulleri uygulandığından tüplerinde daralma olan kişiler, bunun yerine doğal yolları denemektedir. Bazen tıbbi tedavi tıkalı tüpleri açmada tek seçenektir. Bazen de alternatif tedavi yolları bu konuda yararlı olmaktadır.

Oturma banyosu tüplerin açılmasına katkıda bulunabilir. Sigarayı bırakmak, antioksidan ve C vitamini içerikli besinleri tüketmek, masaj yaptırmak tıbbi tedaviye yardımcı olmaktadır.

Ayrıca bu konuda şifalı bitkilerden de yararlanılmaktadır.

Tıkalı tüpler kendiliğinden açılır mı ?

Bunun cevabını verebilmek için öncelikle tüplerin hangi sebeple tıkandığını bilmek gerekmektedir. Enfeksiyona bağlı bir tıkanıklık oluşmuşsa ve teşhis bu dönemde yapılmış ise vücudun enfeksiyonu yenmesi neticesinde tıkalı tüpler kendiliğinden açılabilir.

Veya tıkanıklık polikistik over sendromu kaynaklı ise PKO tedavisi sonrası tüpler açılabilir.

Tüpler dar olduğu için yıllarca hamile kalamayan biri bitkisel kürler, oturma banyosu ve doğru beslenme düzenine geçmesi neticesinde tüplerini genişletebilir ve hamile kalabilir.

Ancak bazı durumlarda tüplerin cerrahi yolla açılması tek seçenek olabilir.

Tek tüple hamile kalma şansı yüzde kaç ?

Bazen sadece tek tüp tıkalı olabilir veya tüpün biri ameliyatla alınmış olabilir. Bu durumda sadece tek tüpü olan bir kadının hamile kalma ihtimali, hamileliğe engel olacak başka bir sorun tok ise  %75-80 civarındadır.

 

 

 

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©