Amniyon sıvısının artırılması için kür

amniyon sıvısı nasıl artırılır ibrahim saraçoğlu
Paylaş
 

Amniyon sıvısı yeni bir buluştur. Amniyon sıvısı olması gerekenden az ise bebeğin sakat doğma riski oluşur. Bazen de zorunlu kürtaj gerekir.

Amniyon sıvısının artması için havuç suyu içilmelidir. İlk üç dört gün günde iki defa, sonraki günler günde bir bardak havuç suyu içilmelidir.

Amniyon sıvısı nedir ?

Anne karnındaki bebeğin yüzmekte olduğu sıvıya amniyon sıvısı denir. Amniyon sıvısı hamileliğin ilk aşamalarında annenin kanının süzülmesi ile oluşmaktadır. Gebelik 3 aya ulaştığında bebeğin hücreler arası sıvısı cildinden dışarı çıkarak amniyon sıvısını destekler.

Bebek cildinden sıvı çıkışı 20. haftaya kadardır. 20. Haftadan itibaren bebeğin derisi kalınlaşacağı için amniyon sıvı bebekten sağlanamaz. 20. Hafta ile doğum arasındaki zamanda amniyon sıvısı önemli derecede bebeğin idrarından oluşur.

Amniyon sıvısı ne işe yarar ?

Amniyon sıvısı 12. Haftadan itibaren anne karnındaki bebeğin idrarından üretilir ve yetişkinlerinki gibi böbrekten oluşmaz, bebekteki atık maddelerin plasenta tarafından süzülmesiyle oluşur. Steril bir sıvıdır.

Amniyon sıvısı bebeği yastık görevi yaparak dış etkenlerden (çarpma vs) korur. Bebeğe yer çekimsiz ve rahat hareket edebileceği bir ortam sağlar. Bu sayede bebeğin kas-iskelet sistemi gelişir. Bebek bu suyu azar azar yutar. Amniyon sıvısı bildiğimiz idrar gibi değildir, steril ve kısmen besleyici bir sıvıdır. Ayrıca bebeğin vücut ısınsı dengede tutar.
Bu sıvı hamileliğin başlangıcından itibaren miktar olarak artmaya devam eder ve 33. haftaya kadar miktarı artar.33. haftada miktarı sabitlenir. Yani üretilmesiyle azalması dengeye gelir.

Amniyon sıvısı neden azalır ?

Eğer idrar yapımı bozuksa, zarların yırtılıp su gelmesi yaşandığında amniyon sıvısı azalır.

Amniyon sıvısı neden olağandan fazla artar ?

Bazı durumlarda ise amniyon sıvısı gereğinden fazla artar. Bu durumlar;

  • Gebelik şekeri
  • Yemek borusu tıkanıklığı
  • Bebeğin bu sıvıyı yutmaması, gibi durumlardır.

Amniyon sıvısının akciğer gelişimine etkisi

Bebek amniyon sıvısını yutarken bir az da akciğerlerine çeker. Amniyon sıvısının sindirim sistemine ve solunum sistemine alınması bebek için yararlıdır ve gelişiminin bir parçasıdır.

Amniyon sıvısının az olması veya akciğerlere alınamaması halinde akciğer gelişimi yavaşlamakta veya durmaktadır. Doğumdan önce çok erken su gelirse akciğer gelişimi drumaktadır.

Bu yazı 1360 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Suheyla dedi ki:

    Hocam 43 yasindayim 21 haftalik hamileyim bu gun ayrintili ulturasyona girdim bebegin butun organlari normal fakat iki hafta gelisim geriligi var dedi.plesanta yeteri kadar kan pompalamadigini.ayrica aminiyotik sivininda azalma riski var dedi. Bekliyecegiz 26 .haftaya kadar bebek gelismezse bebegi kaybedersin dedi.Hocam pilesantni kan ve oksijen uretmesi icin ne yapabilirim

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR