İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Çoban çökerten otu faydaları
3 Haziran 2017
admin

Çoban çökerten otu faydaları

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu çoban çökerten otunun faydalarını açıkladı. Bu bitki dikenlidir ve battığı zaman deveyi bile çökertir. Çoban çökerten otu...

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu çoban çökerten otunun faydalarını açıkladı. Bu bitki dikenlidir ve battığı zaman deveyi bile çökertir.
Çoban çökerten otu testesteron hormonunu düzenler, sperm kalitesini yükseltir. Ayrıca damar içi plakları yok eder.Kadınlarda yumurtlama problemi var ise çocuk sahibi olmakta zorlanılıyorsa bu bitkiden yararlanılır.

Çoban çökerten otu diğer faydaları;

  • Sertleşme şikayetlerini giderir
  • Cinsel gücü artırır
  • Testesteron hormonunu dengeler
  • Yüksek tansiyonu dengeler.

Çoban çökerten otu hakkında bilgiler

Latince ismi Tribulus terrestris olan Çoban çökerten otu damar tıkanıkları ve dolaşım bozukluklarının bitkisel tedavisinde kullanılmaktadır.
İçerdiği aktif elementler protodioscin, dioscin, diosgenin saponin, ligninamides, flavonoid, alkaloit ve glikosiddir.
Sadece ülkemizde değil geleneksel Çin ve Hindistan tıbbında da kullanılan bu bitki erkeklerde testesteron eksikliğinde de kullanılmaktadır.
Çoban çökerten otu içeriğindeki aktif bir element olan protodioscin, testosteron salgılanmasını tetikler ve testosteron seviyesini %20-50 arasında arttırabilir. Bilimsel araştırmalarda bu bitkinin hormon seviyelerini düzenlediği görülmüştür.
Kan dolaşımını artırdığı için spor ve vücut geliştirme ile uğraşan kişiler bu bitkiden elde edilen takviyeleri kullanmaktadır.
Çoban çökerten otu ayrıca cilt hastalıkları, böbrek hastalıkları, sindirim sistemi rahatsızlıkları ve eklem ağrıları için de kullanılmaktadır.

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©