İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Liken planus bitkisel tedavisi
21 Haziran 2017
admin

Liken planus bitkisel tedavisi

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu liken planus bitkisel tedavisi için süpürge tohumu kürü, melisa kürü ve süpürge otu kürünü önerdi. Liken planus...

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu liken planus bitkisel tedavisi için süpürge tohumu kürü, melisa kürü ve süpürge otu kürünü önerdi.

Liken planus tıbbi tedavisi olmayan bir deri hastalığıdır.Daha çok kolların iç kısımlarında görülen bu hastalık ağız içinde veya cinsel organlarda da görülebilmektedir.

Tam olarak neden oluştuğu bilinmeyen liken planus hastalığının tıbbi tedavisi kaşıntıların verdiği rahatsızlıkları gidermek için nemlendirici veya başka kaşıntı giderici krem-ilaçlardan ibarettir.

Liken planus bitkisel tedavisi için birinci aşamada süpürge tohumu kürü ile melisa kürü, ikinci aşamada ise süpürge otu kürü ile birlikte melisa kürü uygulanır. Bitkisel tedavinin işe yaraması için birkaç ay kürlerin uygulanması gerekir.

Kürler birer aylık periyotlarla uygulanır ve bitimlerinde 3-4 gün ara verilir.

Süpürge tohumu kürü yapılışı:

Bir çay kaşığı miktarı süpürge otu tohumu blendırdan geçirilir veya havanda ezilir ve birkaç yudum suyla sabah kahvaltısından yarım saat önce aç karnına yutulur.

Aynı şekilde öğle yemeğinden ve akşam yemeğinden yarım saat önce aç karnına yutulur.

Melisa kürü yapılışı:

1 bardak su kaynatılır içine 1 tatlı kaşığı melissa officinalis bitkisinden atılır. 8 dakika kısık ateşte kaynattıktan sonra süzüp ılık şekilde akşam yemeğinden 2 saat sonra içilir. İçine şeker katılmaz ve içilecek zaman taze hazırlanır.

Süpürge otu kürü yapılışı:

1 su bardağı suya bir tatlı kaşığı süpürge otu atılarak 4 dakika demlenir. Ilıyınca akşam yemeklerinden önce 1 su bardağı içilir.

Liken planus

Bu hastalığa özgü bir tıbbi tedavi olmadığından hastalıktan kurtulmak için güçlü kortikosteroidlerden oluşan topikal tedavi uygulanır. Ayrıca çeşitli ilaçlarla fototerapi ve kemoterapi uygulanır.

Kesin bir tedavisi olmadığı için en azında şikayetleri azaltmak üzere kremler kullanılır.
Stres bu hastalığın oluşumunda tetikleyici rol oynasa da asıl neden hala bilinmemektedir.

Bir adet yorum var.

  1. Kadriye dedi ki:

    İbrahim Saraçoğlu Liken Planus Bitkisel Tedavi’
    Sini satın alabilir miyim? Hollandada yaşıyorum ve burda bu ürünler yok. Yardımcı olurmusunuz?
    Teşekkürler

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©