Kıl kökü iltihabına bitkisel çözüm

ısırgan kürü
Paylaş
 

Kıl kökü iltihabına bitkisel çözüm için Prof. Dr.İbrahim Saraçoğlu ısırgan kürünü tavsiye ediyor.

Isırgan kürü:

3 yemek kaşığı ısırganı az miktar suda 5 dakika haşlanır. Lapa yaparak kıl köküne haftada üç kez uygulanır. İyileşinceye kadar devam edilir. Bu uygulama anal fissürde de etkilidir. Suyunu sıkmadan tülbente sarılarak uygulanır. 15-20 dakika ılık bekletilir. Bu kür iltihabı kurutur.

Kıl kökü iltihabı neden olur ?

Antibiyotik ve kortikosteroid kullanımı kıl kökü iltihabı gibi sorunlara yol açabiliyor. Bu tür ilaçlar metabolizmayı ve vücudun işleyişini bozarak folikülit denilen kıl kökü iltihaplanmasının önünü açabiliyor.

Kıl kökü iltihabı oluşumunu tek veya birkaç somut nedene indirgemek zor. Kronik bağırsak hastalıkları, şeker hastalığı, metabolik hastalıklar, karaciğer hastalıkları bağışıklık sistemini etkiliyor ve deri ve deri altı iltihaplanmalarını tetikliyor.

Bahar ve yaz aylarında yaşanan kıl kökü iltihabı mantar ve bakterilerin artışı ile de ilgilidir. Nem ve sıcaklık mantarların hızla üremesine yol açar. Umuma açık havuz, hamam veya otel jakuzileri nedeniyle bu tür cilt hastalıkları çoğalmaktadır. Bundan en fazla çocuklar etkilenmektedir.

Kıl kökü iltihabı tedavi edilmeyip kendi haline bırakılırsa saç ve sakaldaki kıl foliküllerinin ölmesine ve bu bölgeyi saçsız bırakmasına yol açmaktadır.

Kıl kökü iltihabı belirtileri

En sık rastlanan belirtiler kızarıklık, kabarma ve kaşıntıdır. Bu belirtiler başka deri hastalıklarının da belirtileri olduğu için kesin tanıyı doktorun koyması gerekir.

Bu yazı 1804 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
ilaç rehberi