İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Saç düzleştirici kür
8 Haziran 2017
admin

Saç düzleştirici kür

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu doğal yolsan saçlarını düzleştirmek isteyenler için dıştan uygulanan kür tarifleri verdi. Elma sirkesi ile saç düzleştirme...

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu doğal yolsan saçlarını düzleştirmek isteyenler için dıştan uygulanan kür tarifleri verdi.

Elma sirkesi ile saç düzleştirme kürü:

Su dolu bir kaba birkaç damla doğal elma sirkesi eklenir ve bu su ile temiz olan saçlar durulanır. Sirke kokusu kalmaması için saçlar temiz suyla yeniden yıkanır ve kurutulur.

Lahana ile saç düzleştirme kürü:

Kaynayan yarım litre suya 3 adet orta büyüklükte beyaz lahana yaprağı atılır ve 15 dakika haşlanır. Demlenen suyla saçlar yıkanır ve 10 dakika bekletilir.

Bu kürler boyasız ve temiz saçlara uygulanır.

Kıvırcık saçın yapısında kükürt vardır ve iki kükürt birbirine bağlıdır. Böylece saç kıvrılır. Lahanadaki etkin madde kükürdün kükürde bağlanmasını önler ve saçı düzleştirir.

Saçta neden kepek olur ?

Cilt 7 katmandan oluşur ve sürekli kendini yeniler. Bu yenileme işlemi ölü kısımların atılması ve alttan yeni hücrelerin gelmesi şeklinde olur.

Gerek saç derisinde gerekse de vücudun geri kalanındaki deride bu yenilenme ve ölü hücrelerin atılması işlemi sürekli devam eder.

Saçlı deride ölü hücreler saçlara takıldıkları için burada ölü hücre birikmesi olur, buna da kepek denir.
Deriyi besleyen ve nemli tutan deri altı yağ salgısının (sebum) normalden fazla salgılanması veya normalden az salgılanması kepekte artışa neden olur. Kuru ciltlerde kepek daha fazla olur.

Saçlar neden dökülür ?

Saçların dökülmesi genetik faktörler, saçlara nasıl bakıldığı ve kişinin metabolizmasıyla ilgilidir. Stresli zamanlarda daha fazla saç dökülür.

Kadınlarda adet öncesinde normalde göre daha fazla saç dökülmesi olur. Yeni doğum yaptıktan sonra ve menopoz döneminde de aşırı saç dökülmesi yaşanabilir.

Bunların dışında aşırı saç dökülmesi varsa muhtemel sebepleri şunlardır;

  • Yüksek ateş ile seyreden hastalık
  • Tiroid hastalıkları
  • Bazı ilaçların düzenli kullanılması
  • Demir veya folik asit eksikliği kaynaklı kansızlık
  • Polikistik over

Saçlar neden kıvırcıklaşır ?

Saçların yapısında keratin denilen ipliksi yapıdaki proteinler vardır. Keratinin yapı taşları monomer adı verilen moleküllerdir. Bu moleküller kimyasal bağlarla birlerine bağlanarak uzun ipliksi yapıda bulunurlar.

Keratinde ayrıca sistein amino asitleri vardır. Sistein amino asitleri, yapısında kükürt bulunan diğer moleküllerle güçlü kimyasal bağlar oluşturma özelliğine sahiptir. Sistein amino asitlerinin saç telinin farklı bölümlerindeki sistein moleküllerine bağlanması saçın kıvrılmasına yani kıvırcık saça neden olur.

Saçın kalınlığı ve dokusu saç kökünün şekline ve büyüklüğüne bağlıdır. Örneğin düz saçların kökleri küresel şekildeyken, kıvırcık saçların kökleri ovaldir. Asimetrik ve yassı şekilli saç kökleri saç telinin kıvrılmasına neden olur.

Saç kökünün derinin içinde nasıl yönlendiği de saçın dokusunu etkiler. Düz saçların kökleri genellikle derinin altında dikey şekilde yönlenir. Kıvırcık saçların kökleri ise derinin altında kıvrılmış şekilde bulunur.

İLGİLİ YAZILAR:

Saç uzatma kürü

Saç beyazlaması ve dökülmesi için bitkisel kürler

Saçkıran bitkisel tedavi

Bebeklerin saçlarını gürleştirmek için bitkisel kür

Saç diplerindeki ağrı için kür

Saç düzleştirici kür

Isırgan otunun faydaları

Testere dişli aslan pençesi kürü yapılışı

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©