Saç beyazlaması ve dökülmesi için bitkisel kürler

saç beyazlama ibrahim saraçoğlu
Paylaş
 

Saçın beyazlaması ve dökülmesinde genetik yapımız rol oynasa da kaygı, stres ve diğer çevresel faktörler hızlandırıcı olmaktadır.

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu saçların beyazlamasını ve dökülmesini geciktirmek için çörek otu tüketilmesini ve lavanta kürü uygulanmasını önermektedir.

Çörek otu kürü:

Çörek otu ezilerek tüketilmelidir. Ezilince tadı çok acı olacağı için 2 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırılarak yenilmelidir. 6 ay boyunca her gün, günde bir defa aç karnına yenir. Bunu düzenli olarak yapmak saç beyazlamasını geciktirdiği gibi beyazlayan saçlarında hoş bir gri renk almalarını sağlar.

Yaşlılık farklı ihtiyarlama farklıdır. Öyle kimseler vardır ki iç dünyasında kendini ihtiyar hisseder. İhtiyarlık acizleşmedir. İhtiyarlık insanın içine düşünce yaşamdan elini eteğini çekiyor.

Stres, endişe korku saçların beyazlamasında ve dökülmesinde etkilidir. Genetik yatkınlık da etkilidir. Kolonya saçı hızlı ağartır. Kolonyanın içinde bulunan alkol saçın yapısını bozar. Bu nedenle saça kolonya sürülmemelidir.

Saç döküyorsa lavanta çayı kullanılmalıdır.

Lavanta çayı yapılışı:

1 tatlı kaşığı lavanta bir bardak suda 7-8 dakika kaynatılır. Ilıyınca süzülür. Saç yıkandıktan sonra hafif ıslak iken saçlar ve saç derisi lavanta suyu ile ıslatılır.

Saçlar neden beyazlar ?

Saçları besleyen ve rengini maddeler saç köklerinde, saçın çıktığı folikülde yer almaktadır. Melanosit adı verilen bu özel hücreler melanin denilen maddeleri oluşturur.

Saça doğal rengini koyu renk (eumelanin) ve açık renk (phaeomelanin)pigmentlerinin karışımı verir. Saçta sadece bu iki pigment türü bulunmakta olup saçın rengini bunların karışım miktarı belirler.

Melanosit üretimi devam ettikçe pigmentler saça doğal rengini vermeye devam eder. Melanosit üretimi yavaşladığında hücresel pigment kayıplarına bağlı olarak saç beyazlaması görülür.

Genetik faktörler ve stres saçın beyazlamasında etkilidir. Stresten uzak durarak doğru ve doğal beslenerek saç beyazlamasını yavaşlatmak mümkündür.

 

İLGİLİ YAZILAR:

Saç uzatma kürü

Saç beyazlaması ve dökülmesi için bitkisel kürler

Saçkıran bitkisel tedavi

Bebeklerin saçlarını gürleştirmek için bitkisel kür

Saç diplerindeki ağrı için kür

Saç düzleştirici kür

Isırgan otunun faydaları

Testere dişli aslan pençesi kürü yapılışı

Bu yazı 1605 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM