İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Geçmeyen sivilce için hangi bölüme gidilir
14 Ekim 2017
admin

Geçmeyen sivilce için hangi bölüme gidilir

Ergen çağına girmekle beraber ciltte önemli değişiklikler olmaktadır. Ergenlik çağının etkisi ile ciltte yağlanma başlar ve yağın etkisi ile ciltte...

Ergen çağına girmekle beraber ciltte önemli değişiklikler olmaktadır. Ergenlik çağının etkisi ile ciltte yağlanma başlar ve yağın etkisi ile ciltte siyah nokta ve sivilce problemleri yaşanmaya başlar. Özellikle kadınlar tarafından sivilce ve siyah nokta oluşumu önemli derecede rahatsızlık vermektedir. Sivilcenin ve siyah nokta problemlerinin önlenmesi için öncelikle cilt temizliğine önem verilmelidir.

Sivilce oluşumu yağlanmanın olduğu bölgede yağ kanallarının tıkanması ile başlar. Tıkanan yağ kanalları mikropların üremesine ortam sağlar. Mikroplar yağları parçalayarak sivilce oluşumunu sağlar. Sivilceler genel olarak 12 ve 20 yaş Aralığında %80 gibi büyük bir oranda görülür. Oluşan sivilceler önlenmezse kalıcı lekeler oluşturur. Sivilce giderici ürünler doğal ve medikal olarak mevcuttur.

Sivilceleri gidermek için kullanılan en yanlış yöntem sivilceyi sıkmaktır. Sivilcenin sıkılması durumunda sivilcenin içinde bulunan iltihap yayılır ve cilt dokusuna da zarar verilmiş olur. Ayrıca ciltte kalıcı sivilce lekesi ve çukur oluşumuna sebep verir. Sivilce lekesi ve sivilcelerden kurtulmak için en doğru yöntem bir doktora başvurmaktır. Doktor sayesinde acısız ve doğru bir şekilde cilde zarar vermeden sivilcelerden kurtulmak mümkündür. Doktorun önerdiği sivilce kremi ve kükürt, kayısı sabunları yardımı ile sorun çözülecektir. Doktorun tavsiye ettiği sivilce kremi dışında cilt tipinize uygun olmayan kremleri kullanmak sivilce sorununu arttıracaktır. Bunun dışında sivilce giderici doğal yöntemlerde bulunmaktadır.

Sivilce için kullanılan en etkili doğal yöntemlerden biri limon suyudur. Yarım limon suyu içerisine 1 kaşık toz şeker katılarak hazırlanan karışım yüze uygulanır. 15 dakika bekletilir ardından ılık su ile durulanır. Kuru maya maskesi de kullanılan diğer bir etkili yöntemdir. Yarım çay bardağına 1 paket kuru maya ilave edilerek hazırlanan karışım cilde uygulanır ve 20 dakika bekletilerek durulanır. Bu maske her hafta düzenli olarak kullanılması halinde sivilce problemleri çözülür.

Geçmeyen sivilce için hangi bölüme gidilir

Sivilceler uzun süredir devam ediyorsa tıbbi yardım almak için dermatolğa görünmek gerekir. Bazı hastanelerin cildiye servislerine de gidilebilir.

İLGİLİ YAZILAR:

Kırışıklık kürü

Yüz temizleme maskesi yapımı

Sivilce kürü

Cildi bozan yiyecekler

Kırışıklık kremi tarifi

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©