İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Sivilce kürü
3 Haziran 2017
admin

Sivilce kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu sivilce ve sivilce izleri için lavantayı tavsiye etmektedir. Lavantanın başka faydaları da bulunur. Kışın Kaynar suya...

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu sivilce ve sivilce izleri için lavantayı tavsiye etmektedir. Lavantanın başka faydaları da bulunur. Kışın Kaynar suya bir tutam lavanta atıldığında ortam hem güzel kokar hem de havadaki mikroplar kırılır. Avrupa’da lavanta yemeklere katılmaktadır.

Sivilce kürü yapılışı:
Kaynamakta olan bir buçuk su bardağı suya bir tatlı kaşığı lavanta atılır. Kabın kapağı kapalı olması gerekir. Kapağının kapalı olmasının sebebi lavantanın içindeki uçucu yağları dışarı kaçmamasını sağlamaktır.
On dakika kaynadıktan sonra süzülür ve günde bir defa içilir.Bu kür iki hafta uygulandıktan sonra iki hafta ara verilir ve yeniden iki hafta daha uygulanır.
Deri hastalıkları olan kişilerin (egzema, akne liken vs) yediklerine dikkat etmesi gerekir. Bağırsak florasının iyi olması bağışıklık sistemini artırır ve deri hastalıklarının tedavisini kolaylaştırır.
Deri hastalıkları olanlar şu besinleri tüketirken dikkatli olmalıdırlar:

  • Sarımsak,
  • Domates,
  • Acı baharat,
  • Portakal suyu,
  • Greyfurt suyu,

Bu gıdalar sivilce ve akneleri azdıracaktır.
Elma sirkesi ve maden suyu da sivilceye iyi gelir. Yarımşar fincan elma sirkesi ve maden suyu karıştırılıp öğleden önce ve öğleden sonra pamuk yardımıyla sivilce olan yere sürülür. Bu karışım her seferinde taze hazırlanmalıdır. Mümkünse doğal olan elma sirkesi ve maden suyu kullanılmalıdır.

Sivilceler ve sivilce izleri ile başınız dertte ise sık sık deri hastalıkları yaşıyorsanız bunun kesin sebebini hekime giderek öğrenmelisiniz.(Bkz.Sivilce için hangi doktora gidilir)

İLGİLİ YAZILAR:

Sivilce izleri için hangi doktora gidilir ?

Sivilce yapan yiyecekler ve sivilceyi geçiren bitkisel kürler

Kırışıklık kürü

Yüz temizleme maskesi yapımı

Sivilce kürü

Cildi bozan yiyecekler

Kırışıklık kremi tarifi

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©