İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Sivilce izleri için hangi doktora gidilir
16 Ekim 2017
admin

Sivilce izleri için hangi doktora gidilir

Sivilce, genelde ergenlik döneminde olan gençlerde veya hormon dengesizlikleri fazla olan bireylerde görülen bir yağlı cilt problemidir. Ciltteki yağ bezlerinin...

Sivilce, genelde ergenlik döneminde olan gençlerde veya hormon dengesizlikleri fazla olan bireylerde görülen bir yağlı cilt problemidir. Ciltteki yağ bezlerinin çoğu kıl köklerinin içinde bulunurlar. Bu bezlerin cilde açılan kanalları tıkanırsa sivilce oluşum gözlenir.

Sivilcelerin yarattığı sorunlar sadece ciltteki estetik görüntüyü bozmakla sınırlı değildir, çoğu insan sivilcelerden kurtulduğunu düşünürken sivilce lekesi ile karşılaşmaktadır. Peki bu sivilce lekelerinin oluşumu nasıl engellenebilir? Eğer sivilceler oluştuğunda elle temastan kaçınılır ve doğru bir cilt temizliği yapılırsa sivilcelerin geride bıraktığı izlerden kurtulunur. Sivilce lekesi, cilde rengini veren hücrelerin bir bölgede toplanması sonucu oluşan izlerdir.

 Sivilce Gidermek İçin Neler Yapıyorlar?

Sivilcelerin cilt gözeneklerinin tıkanması sonucu yağlı ciltlerde görüldüğünü söylemiştik. Eğer cildimizi yağdan arındırmak için her gün su ile temizlersek sivilce oluşumunda azalma görülecektir. Piyasada sivilce giderici ürünler çok sayıda rağbet görmektedirler. Bunların başta gelenleri, cilt maskeleri ve tonik gibi sivilce giderici ürünler olmaktadır. Makyaj kullanan bayanlarda cilt yağlanması arttığı için makyaj temizleme mendilleri faydalı olacaktır.

Kozmetik ürünler yerine doğal kürler tercih edenler için de çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunların başında limon suyu, bal ve karbonat gelmektedir. Limon beyazlatıcı etkisi sayesinde sivilce lekelerinin giderilmesi için ideal malzemedir. Bunun için çay tabağına bir miktar limon suyu konulup kulak pamuğu ile sivilce izlerine masaj yapılarak 10 dakika beklemeden sonra sivilce bölgesi ılık su ile yıkanmalıdır. Kuru cilde sahip bireylerde bu uygulama tavsiye edilmemektedir.

1 tatlı kaşığı karbonat ve 2 tatlı kaşığı su ile hazırlayacağımız bir başka doğal kür de işimizi görecektir. Limon küründen değişik olarak bu kür hamur kıvamında sivilce bölgesine sürülüp 5 dakika beklenmeli ve ılık su ile yıkanmalıdır.

Sivilce izleri için hangi doktora gidilir

Sivilce izlerinden kurtulmak için tıbbi tedavi görmek gerekir. Bunun için hastanelerin dermatoloji veya cildiye bölümlerinden randevu alınız.

Sivilce izlerine bal iyi gelir mi

Cildin tazelenmesi ve yenilenmesi için bal da tavsiye edilen doğal yollardandır. Bal, sivilce izinin üzerine sürülüp 5 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır. Bal masajı kuru ciltler için çok daha ideal bir yöntemdir.

Sivilce için krem

Doğal yöntemler kimi zaman işe yaramamaktadır. Kozmetik ürünlerden yana sorunu olmayan kişiler için bir diğer tavsiyemiz de sivilce kremi olacaktır. Bu kremler antibiyotik özelliğe sahip olup genellikle yatmadan önce sürülen kremlerdir. Etkili olabilmesi için en az 1 aylık kullanımı olmalıdır. Sivilce kremi doktor kontrolü ile kullanılmalı aksi taktirde ciltte istenmeyen yan etkiler oluşabilir.

İLGİLİ YAZILAR:

Kırışıklık kürü

Yüz temizleme maskesi yapımı

Sivilce kürü

Cildi bozan yiyecekler

Kırışıklık kremi tarifi

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©