İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Vitiligo hastalığı bitkisel tedavi
7 Ağustos 2017
admin

Vitiligo hastalığı bitkisel tedavi

Vitiligo hastalığı bitkisel tedavi için Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu üç doğal bitkiyi tavsiye etmektedir.Bunlar karabaş, yulaf samanı ve lavanta bitkisidir. Bu...

Vitiligo hastalığı bitkisel tedavi için Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu üç doğal bitkiyi tavsiye etmektedir.Bunlar karabaş, yulaf samanı ve lavanta bitkisidir. Bu bitkilerden ikisi içerek bir tanesi ise haricen uygulanır.

Vitiligo hastalığı için karabaş çayı yapılışı:

Bir bardak su kaynatıldıktan sonra bir tatlı kaşığı karabaş bitkisi eklenir ve 7 dakika demlenmesi beklenir. Demlenince süzülür ve ılıyınca akşam yemeğinden 2 saat geçtikten sonra içilir.

Lavanta kürü ise karabaş çayı gibi hazırlanır, tek farkı 7 dakika değil 10 dakika demlenmesidir. Lavanta çayı da akşamları içilir.

Vitiligo kürü

Yulaf samanı kürü ise haricen uygulanır. Hazırlanması için bir tatlı kaşığı yulaf samanı kaynayan bir bardak suya atılır ve 3 dakika demlenir. Ilıyınca süzülür ve kullanıma hazır hale gelir. Lekelerin olduğu bölgeler yulaf samanı suyu ile ıslatılır, parmaklarla etrafa gezdirilir. Yarım dakikalık uygulama yeterli olacaktır.

Bir süre sonra kuruyacaktır. Kuruyunca yeniden aynı şekilde uygulama yapılır ve günde 3 kere bu kür uygulanır. Lekeler kür ile ıslatıldıktan sonra 2 saat yıkanmaz. Yulaf samanı kürü haftada üç gün uygulanır. Lekeler kaybolana dek bu şekilde uygulanmaya devam edilir.

Yulaf samanı hem kaşıntıyı alır hem de renk pigmentlerini aktive etmeye yardımcı olur.

Vitiligo için yafa portakalı lapası

Vitiligo için Çukurova bölgesinde yetişen kalın kabuklu Yafa portakalı lapa haline getirilerek deriye 20-25 dakika boyunca uygulanır.

Vitiligo için keten tohumu yağı kullanılır

Vitiligoya zararlı gıdalar

  • Patlıcan
  • Sarımsak
  • Bulgur
  • Kuru Soğan
  • Acı baharat

Elde çıkan vitiligo yüze sıçrar mı ?

Vitiligo lekeleri sıklıkla genital bölgede ve ellerde çıkar. Hastalar elde çıkan lekelerin yüze de sıçrayıp sıçramayacağını merak ederler.

 

İLGİLİ YAZILAR:

Cildi bozan yiyecekler

Kırışıklık kürü

Çillere bitkisel çözüm

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©