Hardal tohumu kürü

hardal tohumu ibrahim saraçoğlu
Paylaş
 

Siyah hardal tohumu kılcal damar bitkisel tedavisinde kullanılıyor. Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu siyah hardal tohumu nasıl kullanılır konusunda bilgi verdi.

Hardal tohumu kürü uygulanışı:

1 ay müddetle günde bir kere olmak üzere aç iken tepeleme bir çay kaşığı hardal tohumu çiğneme olmaksızın suyla birlikte yutulur. Böbreklerinden rahatsız olanlar, tiroid hastalıkları bulunanlar için hardal tohumu kürü uygun değildir.

Hardal tohumu kürü kılcal damarların iyi çalışması ve sindirim kolaylığı için uygulanmaktadır.

Hardal tohumunun faydaları ve kullanıldığı yerler

İhtiva ettiği magnezyum ve potasyum mineralleri nedeniyle hardal tohumu tansiyon, kalp ve damar hastalıkları bulunan kişilere tavsiye ediliyor. Damar sağlığını güçlendirici tansiyonu dengeleyici özelliği bulunuyor.

Hardal tohumu ayrıca uykusuzluk için de kullanılıyor. Ayrıca toksin attırıcı özelliği de var. Diğer bir özelliği ise iştahı açması ve hazmı kolaylaştırması.

Hardal tohumu hakkında bilgiler

Siyah hardal tohumu kılcal damarlardaki akışkanlığı sağlar. Ama damarların geçirgenliğini artırmaz. Yani kan sulandırıcı özelliği yoktur. Hardal tohumunun içinde izosiyanatlar bulunur. İzosiyanatlar vazodilatif özelliktedir.

Aynı grubun içerisinde turp, brokoli, lahana, karnabahar, soğan, sarımsak ve pırasa gibi sebzeler bulunur. Bu sebzelerde izosiyanatlar, yani kükürtlü bileşikler bulunur ve vazodilatif (damar genişletici) özelliktedir.

Bu yazı 2917 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Naz dedi ki:

    Merhaba, tiroid rahatsızlığı olanlar kılcal damarlar için başka hangi kürü kullanabilir ? Teşekkürler

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM