İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Trombosit düşüklüğü için ne yenir
12 Eylül 2017
admin

Trombosit düşüklüğü için ne yenir

Trombosit seviyesi kan tahlillerinde “plt” olarak gösterilir. Normalde bir kişide trombosit sayısının 140 000 ile 400 000 arasında olması gerekir....

Trombosit seviyesi kan tahlillerinde “plt” olarak gösterilir. Normalde bir kişide trombosit sayısının 140 000 ile 400 000 arasında olması gerekir. Değerler bunun altına düşerse veya üstüne çıkarsa sorun teşkil eder.

Trombosit düşüklüğü iç kanamalara neden olmaktadır. Trombosit sayısını tuzsuz tüketilecek antepfıstığı yükseltir. Kavrulmuşu da iyi gelmekle birlikte kavrulmamış antep fıstığı daha faydalıdır.

Öğleden evvel bir avuç (bir elin avucu), öğleden sonra da bir avuç yenir. 15-20 gün boyunca uygulanır. Antepfıstığının çiğinde E vitamini vardır. Kavrulmuşunda E vitamini bulunmaz.

15-20 gün antep fıstığı kürü uygulandıktan sonra düzenli olarak yeşil mercimek çorbası yenilmelidir. Çorba hazırlanırken fazla yağ koymayınız. Yeşil mercimek çorbası protein açısından yüksek değerlere sahiptir, trombosit sayılarını zamanla artırır.

Trombosit düşüklüğü nasıl anlaşılır

Trombosit düşüklüğü deriye vurmaktadır. Deride döküntü, kan oturması veya yaralar oluşuyorsa bu tip bir sorun olabilir.

Trombosit düşüklüğü kanamayı artırdığı için iç kanamalar oluşturabilir. Ayrıca kanayan yaralar uzun süre kanar. Örneğin diş eti kanamaları sıklaşır, kesik yaralarından sürekli kan akar.

Trombosit düşüklüğü sindirim sisteminde kanamaya yol açarsa dışkıda kan görülebilir. Kanamaların meydana getirdiği anemi halsizliğe, yorgunluğa yol açar.

Trombosit düşüklüğü yaşayan kişiler tahıllar, yağsız proteinler ve taze sebze-meyveleri bolca tüketmeli ve trans yağ içeren hazır gıdalardan uzak durmalıdır.

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©