İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Trombosit düşüklüğüne iyi gelen bitkiler
11 Temmuz 2017
admin

Trombosit düşüklüğüne iyi gelen bitkiler

Trombosit düşüklüğüne iyi gelen bitkiler vardır. Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu trombosit düşüklüğü için haftada en az 3-4 kere haşlanmış yeşil mercimek...

Trombosit düşüklüğüne iyi gelen bitkiler vardır. Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu trombosit düşüklüğü için haftada en az 3-4 kere haşlanmış yeşil mercimek kürü uygulanmasını tavsiye etmektedir. Yeşil mercimek kürü hem kolestrolü düşürür hem de trombositleri yükseltir.

Yeşil mercimek kürü yapılışı:

Yarım bardak yeşil mercimek haşlanır. Bir çay kaşığı zeytinyağı ve az miktar su ile birlikte blendıra koyup çekilir. Bir ay boyunca uygulanır.

Bu küre ilave olarak 10 gün boyunca lavanta kürü uygulanır.

Lavanta kürü yapılışı:

1 su bardağı su kaynatılır ve üzerine bir tatlı kaşığı lavanta ilave edilir. 8 dakika kaynattıktan sonra ocağın altı kapatılıp süzülür. Akşam yemeklerinden 2 saat sonra içilir. Gece yatmadan önce içilirse rahat bir uyku sağlar. Lavanta kürünü 12 yaş üzerindeki kimseler uygulayabilir.

Trombosit düşüklüğüne Antep fıstığı da iyi gelir. Öğleden önce 15-16 tane ve öğleden sonra 15-16 tane yenilir.

Trombosit düşüklüğünde nasıl beslenilmeli

Platelet de denilen Trombositler bir yerimiz yaralandığında pıhtılaşmayı sağlayarak aşırı kan kaybını önlerler. Kılcal damarların çatlaması sonucu kanın dışarı akmasını önleme amaçlı trombositler yaralı bölgede toplanarak pıhtı oluştururlar.

Trombosit sayısı yeterli olmazsa küçük yaralar bile aşırı kan kaybına yol açarak kişi için risk oluşturur. Hamilelik, besin alerjileri gibi bazı nedenlerle trombosit sayısı düşebilir. Kemoterapi de trombosit sayısını düşüren bir etkendir.

Trombosit düşüklüğü için Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiye ettiği kürleri uygulayabilirsiniz. Bazı yiyecekler trombosit sayısını artırmaya yardımcı olurlar:

Nar

Nar demir ve vitamin açısından zengindir. Yeterli miktarda tüketilirse kanda daha fazla trombosit üretilmesini sağlar.

Süt

Kalsiyum açısından zengin olan süt ve yoğurt trombosit sayısını artırmada yardımcıdır.

Yağsız et

Yeterli B vitamini alınması kan değerlerinin normale dönmesini sağlar. Yağsız kırmızı et, balık ve tavuk yeterli miktarda tüketilmelidir.

Nelerden uzak durulmalıdır ?

Alkolden, şekerden, işlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekir. Trombosit düşüklüğü çölyak hastalığı kaynaklı ise ona uygun diyet yapmak gerekir.

Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kanamayı artırdığından doktor bilgisi dahilinde kullanılmalıdır.

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©