Yüksek tansiyon için hangi bölüme gidilir

Paylaş
 

Yüksek tansiyon için hangi bölüme gidilir, hastaların dikkat etmeleri gereken hususlar nelerdir ?

Üzülerek söylemek gerekir ki yanlış beslenen ve hareket konusunda da yetersiz bir toplumuz. Öğünlerimizde hayvansal gıdaların ağırlığı fast food alışkanlığının her eve sirayet etmesi ve sporun bizim için sadece televizyonda seyredilen bir şey olması tansiyon hastalıklarının yaygınlaşmasında büyük rol oynuyor.

Henüz farkına varmasa da orta yaşı geçen birçok kişide yüksek tansiyon hastalığı var. Bu hastalık belirti vermeden ilerlediği için yaşlılık dönemine kadar hastalığın farkına varamıyoruz. Rastlanan belirtiler hastalığın ileri evresinde yani geri dönülmez aşamada yaşandığı için tedaviye de hep geç başlıyoruz.

Ani kalp krizlerinin ve sebebi bilinmeyen felç hadiselerinin bir çoğunda tansiyonun normalden fazla seyretmesi yatıyor.

Yüksek tansiyon için hangi bölüme gidilir ?

Bu rahatsızlık baş gösterdiğince çoğu kişi hangi bölüme gideceğini bilemeyebilir. Tansiyon kan basıncının ölçümü ile elde edilen bir değer olup bunu yüksek çıkması kendisi bir hastalık olmayıp aslında var olan bir sorunun belirtisidir.

Her ne kadar yüksek tansiyonun yüzde doksan beşi esansiyel, yani sebebi bilinmeyen türden olsa da altta yayan sebepler silsilesi mutlaka vardır.

Bunlardan en önemlisi kalp ve damar hastalıklarıdır. Bu nedenle yüksek tansiyon şikayetleri olan bir kişi kardiyoloji bölümüne gitmelidir. Yaşadığı yerde kardiyoloji polikliniği yoksa dahiliye, yani iç hastalığı bölümüne de gidebilir.

Bu yazı 2805 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM