Yüksek tansiyon ve kansızlık hastaları ne yemeli

İbrahim Saraçoğlu kürleri
Paylaş
 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu yüksek tansiyon için nar suyu ve marul tüketilmesini önermektedir. Kadınların yaşadığı kansızlık için ise için ise avokado yenilmesi gerekmektedir.
Yüksek tansiyonu olan kişiler için kereviz tüketimi zararlıdır. Sebzedir bir şey olmaz denilerek tüketilmeye devam edilen kereviz yüksek tansiyona yol açabilir. Kerevizin tansiyon hastası olmayan kişilere bir zararı bulunmamaktadır.

Yüksek tansiyon hakkında genel bilgiler

Yüksek tansiyon genetik faktörlerin ve beslenme tarzının etkili olduğu ve daha çok orta yaş ve üzeri kesimde görülen bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte bazı kişilerde gençlikte yüksek tansiyon görülebilmektedir.
Genç yaşta görülen yüksek tansiyonun nedenleri arasında kalp ve damar hastalıkları, böbrek üstü bezlerin sağlıklı çalışmaması ve tiroid bezinin düzgün çalışmaması gibi kronik hastalıklar vardır.
Yüksek tansiyon bazen ölümcül olduğu evreye kadar şikayet şeklinde belirti vermeyen bir hastalıktır. Bu nedenle ölçümlerde tansiyonu yüksek çıkan hastalar beslenmesine ve yaşam şekline düzen vermelidirler.
Yüksek tansiyon teşhisi konduktan sonra hayvansal gıdaların özellikle de hayvansal yağların tüketiminde dikkatli olunması, yemeklerin zeytinyağlı olarak pişirilmesi, kızartmalar yerine haşlamaların tercih edilmesi gerekir.
Yukarıda bahsedilen Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu yüksek tansiyon kürü yüksek tansiyonun tıbbi tedavisi kesilmeden uygulanmalıdır. Bu nedenle hastalar mutlaka doktor takibinde olmalıdırlar.
Hareketsiz yaşam ve alkolün sadece yüksek tansiyon için değil neredeyse tüm hastalıklar için kötüleştirici faktör olduğu bilinmektedir. Bu nedenle yüksek tansiyon hastaları egzersiz ve spor yapma alışkanlığı edinmeli, alkol sigara gibi alışkanlıkları terk etmelidirler.

Kansızlık hakkında genel bilgiler

Kansızlık kadınları daha çok etkileyen bir sorundur. Bu regl döngüleri nedeniyle kan kaybetmeleri nedeniyledir. Kanda demir eksikliği halsizlik, sürekli yorgun hissetme, unutkanlık ve sinirlilik gibi şikayetlere yol açar.
Regl nedeniyle kaybedilen demirin yerine konulması gerekir. Demir açısından zengin gıdalar et ve sakatattır.
Kadınlarda B12 vitamini eksikliği nedeniyle de kansızlık yaşanabilir. B 12 vitaminini et ve baklagillerden almak mümkündür.
Kronik olarak kansızlık çekenlerin zaman zaman doktor kontrolüne giderek kan sayımlarını yaptırmaları gerekir.

İLGİLİ YAZILAR:

Yüksek tansiyon için hangi bölüme gidilir ?

Tansiyonu ne dengeler ?

Yüksek tansiyonu ne düşürür bitkisel

Esansiyel yüksek tansiyon bitkisel tedavi

Hipertansiyon için uygulanacak kürler

Bu yazı 1121 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM