Tansiyonu ne dengeler

Paylaş
 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tansiyonu ne dengeler, tansiyonun bitkisel tedavisi için ne kullanabilirim diye merak edenler için hibiskus kürünü öneriyor.

Hibiskus kürü yapılışı:

Kaynayan 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı hibiskus ilave edilir ve 5 dakika kısık ateşte kaynatılır. Sabah, öğle ve akşam yemeklerden iki saat sonra içilir. Her seferinde taze hazırlanır ve 1 ay boyunca her gün uygulanır.

Elde edilen sıvının mayhoş tadı vardır. İçerken limon veya bal gibi gıdalar katılmamalıdır.

Günümüzde iki tane metabolizma hastalığı çok yaygındır. Birincisi diyabet ikincisi ise tansiyondur. Özellikle esansiyel hipertansiyon (sebebi bilinmeyen yüksek tansiyon) çok yaygın ve tehlikelidir.
Hibiskus bitkisi iyi bir böbrek ve karaciğer dostudur. Yüksek tansiyona yatkınlığınız var ise bunu engeller.

Yüksek tansiyon hastaları veya bu konuda riski olanlar 4 ayda bir 15 gün hibiskus çayı içilmelidir. Bu kür hem önleyici hem de koruyucudur.

Hamilelik döneminde demir eksikliği ve kansızlık yaşayan hamile bayanların dünyaya getirecekleri bebek gelecekte yüzde doksan dokuz esansiyel hipertansiyon hastası olmaktadır.

Hibiskus bitkisi ebegümeci familyasındandır. Hibiskus bitkisi Anadolu topraklarında yetişen ayrıcalıklı bitkilerdendir.

Esansiyel hipertansiyon nedir ?

Eğer tansiyon yüksek seyrediyorsa bu yüksek tansiyon yani hipertansiyon hastalığının varlığına işaret eder. Hipertansiyon bir hastalık neticesinde oluşabileceği gibi sebebi bilinmeyen etkenler nedeniyle oluşabilir.

Sebebi tespit edilemeyen yani tansiyonun neden hep yüksek seyrettiği anlaşılamayan yüksek tansiyon hastalığına esansiyel hipertansiyon denir.

Esansiyel hipertansiyonun nedeni bilinemediği için hastanın daha dikkatli olması ve doktor takibini düzenli olarak yaptırması gerekir.

Tansiyon hastalarının kırmızı et ve hayvani yağları sınırlı bir miktarın üzerinde tüketmemeleri, yağlı her türlü gıdayı tüketirken dikkatli olmaları, tavuk derisi veya koyun eti gibi yağ oranı yüksek gıdaları mümkünse hiç tüketmemeleri gerekir.

Tansiyon hastalarının “uzak durulması gerekenler” listesinde sucuk,turşu, salam, trans yağ içeren gıdalar ve tuz içeren gıdalar da bulunmaktadır. Ekmeğin de tuzsuzu tercih edilmeli veya az tüketilmelidir. Sebze ve beyaz et ise önerilenler listesindedir.

Bu yazı 1432 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM