Kabızlığa ne iyi gelir

İbrahim Saraçoğlu kürleri
Paylaş
 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu kronik kabızlık sorunu olan kişilere yoğurt suyu önermektedir. Yoğurt evde yapılmış doğal yoğurt olursa daha faydalıdır. Şiddetli kabızlık için ise portakal yaprağı kürü uygulanmalıdır.

Portakal yaprağı kürü yapılışı:

8-9 adet taze portakal yaprağı (kurutulmuşu olmaz) 12-13 dakika kaynatıp suyu içilir.
Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu kronik kabızlık için sinameki çayını önermemektedir. Düzenli olarak sinameki kullanımı bağırsağın kaydırıcı tabakasını dışarı atmakta ve kabızlık daha da şiddetlenmektedir. Kabızlık kronik değil de seyahat veya başka bir nedenle oluşmuşsa bir iki defaya mahsus sinameki kullanılabilir.

Kabızlık hakkında genel bilgiler

Kabızlık lif açısından yetersiz beslenme, yetersiz sıvı alımı, durağan yaşam tarzı gibi sebeplerle oluşan bir bağırsak hastalığıdır. İnsanların yaklaşık yüzde yirmisi sık sık kabızlık sorunu yaşar.
Kabızlık uzun süre dışkılayamamak ve sırt dışkılamak şeklinde şikayetlere neden olur. Bir süredir haftada sadece 2-3 kere dışkılayan kişilerin kronik olarak kabız olduğu söylenebilir.
Kabızlığa karşı gerekli önlem almayıp sadece ilaç kullanan kişilerde zamanla kabızlığın şiddeti artmaktadır.

Kabızlığa ne iyi gelir

Kabızlıkla mücadele için öğün atlamamak özellikle de sabah kahvaltısını her gün yapmak gerekiyor. Sabah kalkınca lif açısından zengin olan kuru kayısı, kuru incir veya kuru erik gibi kuru meyveleri aç karnına yiyip bir de üzerine su içince bu gün boyu bağırsak hareketlerinin gerekli hızda olmasını sağlıyor. Şiddetli kabızlık çekenler her gün bir kaşık zeytinyağını doğrudan tüketebilirler.
Sebze ve meyvelerde lif boldur ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olurlar. Kırmızı et ise tam tersine kabızlığa neden olur.
Kabız olan kişilerin gün içinde en az 20 dakikasını yürüyüş veya egzersize ayırması gerekiyor. Bol su içilmesi bağırsakların iyi çalışmasına yardımcı olacaktır.
Bağırsak hareketlerini düzene sokmak ve hızlandırmak için top egzersizleri, kegel egzersizleri gibi aktiviteler yapılabilir.

Bu yazı 1708 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM