İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Sinameki kabızlığa iyi gelir mi
27 Aralık 2017
admin

Sinameki kabızlığa iyi gelir mi

Kabızlığa iyi gelen bitkiler arasında ilk akla gelenlerden birisi sinamekidir. Peki sinameki Sinameki kabızlığa iyi gelir mi ? Prof.Dr. İbrahim...

Kabızlığa iyi gelen bitkiler arasında ilk akla gelenlerden birisi sinamekidir. Peki sinameki Sinameki kabızlığa iyi gelir mi ? Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu sürekli devam eden kabızlık şikayetlerinde sinamekinin kullanılmasının uygun olmadığını ifade etti.

Sinameki bağırsaklara etki ederek bağırsakların kısa bir sürede boşalmasını sağlıyor. Bu sayede kabızlık problemi o anlık çözülmüş oluyor. Bununla birlikte sürekli olarak kabızlık çeken kişiler bu sorunlarını çözmek için her defasında sinameki kullananlar bağırsak mukozalarını kaybediyorlar.

Bağırsakların iç yüzeyinde mukoza tabakası vardır. Bu mukoza tabakasının bir çok faydası vardır. Bunlardan birisi de bağırsaklarda kayganlık sağlayarak dışkının kolay hareket etmesi ve dışarı atılmasını sağlamaktır. Sinameki çayı içildiğinde bağırsaklar bir süre sonra hareket ederek hem bağırsakların içindeki maddeleri hem de mukozayı dışarı attırır.

Dışkı ile birlikte mukozanın atılması daha sonraki zamanda bağırsaklardaki kayganlığın azalmasına ve daha fazla kabızlık çekilmesine yol açar. Bağırsak mukozasının dışarı atılmaması için sürekli sinameki çayı içmemek gerekir. Bununla birlikte acil durumlarda kullanılabilir. Ayda bir kere kabız olunuyorsa, seyahat nedeniyle kabızlık çekiliyorsa veya mevcut kabızlık çok şiddetli ise sinameki çayı içebilirsiniz. Fakat kronik olarak kabızlık şikayetleri çekiyorsa çareyi sinameki çayında aramamak gerekir.

Kronik kabızlık sorunu yaşayanlara öneriler

Evde yoğurt yapın ve onun suyunu için. Yoğurt suyu sindirim sistemini düzene sokacak ve kronik kabızlık şikayetlerini azaltacaktır. Günde iki defa birer bardak yoğurt suyu içebilirsiniz.

Kabızlığın doğal ilaçlarından birisi zeytinyağlı pırasa yemeğidir. Pirinç katılmadan yapılmalıdır. Pırasa seçerken iri ve gösterişli olanları değil daha küçük olanları seçilmelidir.

İshal ve kabızlık sorunu yaşayanlar doğal keçiboynuzu pekmezini daha sık tüketmelidir.
Kabızlık şikayetleri ileri düzeyde olanlar, on günde bir , bir haftada bir tuvalete çıkanlar portakal yaprağı kürü uygulamalıdırlar. 8-10 adet portakal yaprağını iyice yıkayın. Bir bardak suda 12-13 dakika kaynatın ve bunun suyunu için.

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©