İbrahim Saraçoğlu Kürleri
İtp hastalığı ve bitkisel tedavisi
7 Ağustos 2017
admin

İtp hastalığı ve bitkisel tedavisi

İtp hastalığı sebebi bilinmeyen trombosit hastalığıdır. Normal değerler 140 000 -440 000 arasında olmalıdır. Trombosit yüksekliği de iyi değildir, düşüklüğü...

İtp hastalığı sebebi bilinmeyen trombosit hastalığıdır. Normal değerler 140 000 -440 000 arasında olmalıdır. Trombosit yüksekliği de iyi değildir, düşüklüğü de iyi değildir.

Trombosit düşüklüğü solunan hava, içilen su, yenilen gıdalar nedeniyle oluşabilir. Genetik yatkınlık, yani aileden gelen genler de hastalığın meydana gelmesinde rol oynamaktadır.

Böbreklerimiz kortizon denilen bir hormon üretir. Bu hormon sentetik olarak da üretilebilmektedir. Trombosit düşüklüğü için hastaya sentetik kortizon verilmektedir. Sentetik kortizon karaciğere zarar vermekte, adet düzensizliğine yol açmakta, böbrek fonksiyonlarını bozmakta, deriyi inceltmekte, hormon dengesini bozmaktadır.
Bu nedenle sentetik akut trombosit düşüklüğü için geçici bir çözümdür, uzun süre kullanılması uygun değildir. Hastanın asıl tedaviye geçmesi gerekir.

Trombosit düşüklüğü için hasta haftada 3-4 kere yeşil mercimek çorbası tüketmelidir. Yeşil mercimek platelek trombositleri yükseltir. Ama trombosit sayısı çok düşmüş ise doktor kontrolü gerekir.

Başka bir alternatif ise antepfıstığıdır. Günde iki kere birer avuç antepfıstığı (öğleden önce ve sonra ara öğün olarak) tüketilmelidir.

İtp hastalığı nedir

İtp “idyopatik trombositoperik purpura” kelimelerinin kısaltılmasıdır. Manası sebebi bilinmeyen bir şekilde bağışıklık sistemindeki zayıflık kaynaklı trombosit sayısındaki düşme hastalığıdır.

Trombositlerin başlıca görevi bir kanama olduğunda birbirine kenetlenerek kanama bölgesini kapatmak ve dışarıya kan akışına engel olmaktır. Trombosit sayısı normalin altına düşerse küçük kanamalar bile hastada aşırı kan kaybına neden olur.

Trombosit düşüklüğü genellikle vücudun savunma sisteminin trombositleri bakteri, virüs gibi yabancı bir canlı zannedip saldırmasıyla oluşur. İmmün sistemin neden trombositleri yok etmeye çalıştığı henüz çözülememiştir.
İtp hastalığında kortikosteroidler (kortizon ilaçları) kullanılır. Kortizon ilaçları bağışıklık sistemini baskılayarak antikor üretimini düşürür. Bununla dalakta trombositlerin parçalanması engellenmeye çalışılır.

Kortizonları etki etmediği durumlarda dalağın alınması gerekebilir. Kortizon ilaçları su ve tuz tuttukları için kilo artışına neden olur.

Trombosit düşüklüğü için kortizon ilaçlarına ilave olarak “İntravenöz İmmünglobulin” denilen insan plazmasından elde edilen antikorlar hastaya verilebilir. Bunlar bağışıklık sistemini şaşırtarak trombositlerin parçalanmasını engeller.

Ayrıca trombositler yerine eritrositler parçalansın diye hastaya “Anti-D” tedavisi de uygulanabilir.

İLGİLİ YAZILAR:

Trombosit düşüklüğü için ne yenir ?

Kansızlık bitkisel tedavi

Kandaki iltihap nasıl temizlenir, kandaki sedimantasyon yüksekliği nasıl düşürülür ?

Adet kanaması nasıl azaltılır ?

Kansızlık için hangi bölüme gidilir ?

Kansızlığa karşı kür

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©