İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Epilepsiye hangi doktor bakar
3 Haziran 2017
admin

Epilepsiye hangi doktor bakar

Epilepsiye hangi doktor bakar, tedavisi nasıldır ? Epilepsi bir beyin hastalığıdır. Beyin hücrelerine doğal olmayan bir şekilde elektrik yüklemesi olur...

Epilepsiye hangi doktor bakar, tedavisi nasıldır ?

Epilepsi bir beyin hastalığıdır. Beyin hücrelerine doğal olmayan bir şekilde elektrik yüklemesi olur ve kişinin bilinci kontrolü dışına çıkar. Bu durum nöbetler halinde gerçekleşir. Nöbet geldiğinde bilinç kaybolur, algılama fonksiyonları bozulur, duygu algılamaları anormalleşir.

Sara hastalığı da denilen epilepsi kişinin yaşamını ciddi derecede etkileyen ve tedavisi geçirilen nöbetleri kontrol altına almaya dayanan bir hastalıktır.

Hastaların nöbeti tetikleyen unsurlardan uzak durmaları ve ilaçlarını düzenli olarak kullanmaları gerekir.

Epilepsi tanısı nasıl konur ?

Her nöbet geçiren kişi sara hastası (epilepsi) değildir. Bu hastalığın tanısının konulabilmesi için bazı tetkiklerin yapılması gerekir. Bu tetkikler, EEG, MR, bilgisayarlı beyin tomografisi ve kan tetkikleridir.

EEG beyindeki sinir hücresi grubunun elektriksel aktivitesindeki dalgalanmanın ölçülmesidir. Bunun için elektrotlar kafa derisine yapıştırılır ve elektriksel aktivite ölçülür. Bu kısa süreli bir ölçüm olduğu için bazen teşhis etmekte yetersiz olabilir.

Daha garantili sonuç için hasta bir süre uykusuz ve aç bırakılır. Bu durumda hastanın beyni epilepsi belirtileri göstermeye daha yatkındır.

MR ise beynin yapısını gösterir. MR ile elde edilen görüntüler bilgisayar tarafından analiz edilerek epilepsi hastalığının kaynağı araştırılır.

Epilepsi tedavisi

Epilepsi tedavisi ilaçla yapılır. Bu hastalık için üretilmiş ilaçlar hastalığın durumuna göre dozajı ayarlanıp verilir. Sadece bir kere nöbet geçirmek epilepsi hastalığının varlığı için yeterli değildir. Bu nedenle bu ilaçlar sadece bir kere nöbet geçirene başlanmaz.

Bazı hastalar ilaç tedavisine cevap vermemektedir. İlaç tedavisine cevap veren hastalar ise uzun yıllar bu ilaçları kullanmak zorundadır.

Uykusuzluk, açlık ve stres nöbetleri tetikler. Hastanın bunlara dikkat etmesi gerekir.

Epilepsi nedeniyle tedavi olmak istiyorsanız nöroloji veya beyin cerrahisi bölümünden randevu almalısınız.

İLGİLİ YAZILAR:

Epilepsi hastaları nasıl beslenmeli

Epilepsiye hangi doktor bakar

Epilepsiye iyi gelen bitkiler

Epilepsi için bitkisel tedavi

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©