İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Epilepsi hastaları nasıl beslenmeli
22 Ağustos 2017
admin

Epilepsi hastaları nasıl beslenmeli

Epipepsi hastaları üzerinde yapılan araştırmalarda keton üretimini tetikleyen gıdalardan uzak durulması yani ketojenik diyet yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Çocukluk yaşlarından...

Epipepsi hastaları üzerinde yapılan araştırmalarda keton üretimini tetikleyen gıdalardan uzak durulması yani ketojenik diyet yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.

Çocukluk yaşlarından itibaren takip edilen epilepsilerde yaban kekiği kürü ve karabaş çayı kürü uygulanmalıdır.

Bu kürler epilepsi nöbetlerinin şiddetini azaltır. Nöbetler arası zaman dilimini uzatır.

Kürlerin yapılışı

Sabahleyin bir bardak su kaynatılıp içine bir tutam yaban kekiği atılır ve 5 dakika kaynatılır, ılıkken içilir. Akşam 6-7 başak karabaş otu kaynayan bir bardak suya atılıp 7 dakika kısık ateşte kaynatılır ve suyu içilir. Bir ay boyunca her iki kür de uygulanmalıdır.

Ketojenik diyet nedir

Ketojenik diyet makarna, pilav ve ekmek gibi karbonhidratlı yiyecekleri azaltmak, balık gibi sağlıklı yağ ve protein kaynakları ile beslenmektedir.

Yani şekerli ve unlu gıdaları mümkün olduğunca azaltmaya yönelik bir diyettir. Normalde vücut enerji ihtiyacını karşılamak için önce karbonhidratlara yönelir. Eğer stokta yeterli karbonhidrat yok ise depodaki yağlara yönelecektir.

Karbonhidrat ağırlıklı beslenme vücuttaki iltihaplanmayı artırıyor, bağışıklık sistemini ise zayıflatıyor. Dünyada 1920 yılından beri epilepsi hastalarına ketojenik diyet yapması önerilmektedir. Yapılan bir araştırmada ketojenik diyet diyet yapan çocuk yaştaki epilepsi hastalarının yarısından fazlasında eskisine göre olumlu sonuçlar gözlemlenmiştir.

İLGİLİ YAZILAR:

Epilepsi hastaları nasıl beslenmeli

Epilepsiye hangi doktor bakar

Epilepsiye iyi gelen bitkiler

Epilepsi için bitkisel tedavi

2 adet yorum var.

  1. Selo7 dedi ki:

    Prostat iktidarsızlık yaparmı

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©