Düz yapraklı aslan pençesi kürü

Paylaş
 

Isparta, Burdur ve Kıbrıs çevrelerinde kırlarda doğal olarak yetişen düz yapraklı aslan pençesi yumru köklü ve kökü yerin bir metre altına inen, aktarlarda zor bulunan bir bitkidir. Bu bitkinin anti metastatik özelliği bulunmaktadır. Meme kanseri, prostat kanseri ve rahim kanseri gibi kanser hastalıklarının yayılmasını önler.

Bu bitki ayrıca iyi huylu prostat büyümesini de önlemektedir. Hormon dengeleyici özelliği vardır. Menopoz şikayetlerinin giderilmesinde kullanılır.

Diğer faydaları:

  • Adet düzensizliğine karşı etkilidir.
  • Migrene iyi gelir
  • Miyom gelişimini durdurur.

6 ayda bir kere 21 gün , gende bir kere bu bitkinin çayından içilmelidir. Kürün yapımı için bir tatlı kaşığı yeterlidir.

Düz yapraklı aslan pençesi kürü yapılışı:

Kür için yaprakları, sapı ve çiçekleri kullanılır. Kesinlikle kökleri kullanılmaz)Kaynayan 1 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı düz yapraklı aslan pençesi ilave edip 6 dakika kaynatılır. Akşam yemeklerinden sonra uyku zamanı gelince ılıkken tamamı içilir.

İlk 2 hafta her akşam içilir. 3. Haftadan itibaren bir gün atlayarak içilir. Her seferinde taze hazırlanmalıdır.

Düz yapraklı aslan pençesi hakkında genel bilgiler

Kırkbaş otu olarak da bilinen düz yapraklı aslan pençesi “aslan pençesi” olarak bilinen geniş bir bitki familyasının alt türüdür. Türkiye ve çevre ülkelerde yabani ortamlarda ve tarla kenarlarında yetişen bu bitki aktarlarda kolay bulunan bir bitki değildir.

Bitkiyi tanıyanlar tarafından çiçek açtıktan sonra koparılmakta ve kurutularak kullanılmaktadır. Bitkiyi toplarken kesinlikle kökü koparılmaz. Çünkü yumru şeklindeki kökü her sene yeşerir ve çiçek açar.

Bitkiyi toplarken gövdesinden bahçıvan makasıyla kesilir. Bitkinin toplama zamanın çiçek açtıktan kısa süre sonrasıdır.

Bu yazı 1906 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM