İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Flatulans ne demek ?

Flatulans ne demek ?

Doktora şişkinlik, hazımsızlık ve gaz sorunları nedeniyle gittiğinizde “flatulans” şeklinde bir tabir duyabilirsiniz. Bu sindirim yollarında gaz oluşmasına verilen isimdir....

Doktora şişkinlik, hazımsızlık ve gaz sorunları nedeniyle gittiğinizde “flatulans” şeklinde bir tabir duyabilirsiniz. Bu sindirim yollarında gaz oluşmasına verilen isimdir. Halk arasında şişkinlik şeklinde de ifade edilir.

Flatulansın ana müsebbibi bağırsaklarımızda faaliyet gösteren bakterilerdir. Bakteriler bağırsaklara kadar gelen besinleri en ince parçalara ayırırken kaçınılmaz olarak nitrojen, metan ve oksijen gibi gazlar oluşur. Çünkü besin parçalanması kimyasal bir işlemdir. Bakteriler olmasa dahi vücutta gaz oluşacaktır. Çünkü besinler parçalanınca gaz açığa çıkması kaçınılmazdır.

Bazı faktörler flatulansı artırır. Örneğin parçalandığında daha fazla gaza sebep olduğu bilinen gıdalar vardır. Örneğin, kuru fasulye, brokoli ve karnabahar gibi gıdaları yediğimizde daha fazla gaz üretiriz.

Flatulans sonucu üretilen gazın kökü kokup kokmaması sindirilen gıdanın kimyasal bileşiği ile ve sindirim kalitesi ile ilgilidir. Mide üşütmesi yaşadığımızda sindirim kaliteli olmaz ve gaz gayet kötü kokar.

Besinlerin sindirilme kalitesi bünyeye göre değişebilmektedir. Besin alerjileri ve intoleranslar nedeniyle bazı gıdalar bazı kişilerde daha fazla gaza neden olabilir.

Yanlış beslenme biçimi de flatulans üzerinde etkilidir. Yemeklerden sonra tatlı içerikli gıdalar yemek flatulansı artırmaktadır.

Her kişide flatulans olur. Bu çok olursa veya kötü kokulu olursa tedavi gerekebilir. Bunun nedeni araştırıldıktan sonra antibiyotik tedavisi veya parazit tedavisi uygulanabilir.

Laktoz intoleransı gibi sorunlar varsa beslenme diyetinde yeni bir ayarlama yapmak gerekebilir.

İLGİLİ YAZILAR:

Gaz ve şişkinliği geçiren kürler

Mide gazına ne iyi gelir ?

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©