Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir

Paylaş
 

Hamilelik döneminde mide yanması görülmesi doğaldır. Vücudun hamileliğe hazırlanması, gerekli esnekliğin sağlanması için hamilelik döneminde hormon düzeyleri normal zamanlara göre farklı düzeylerde salgılanır.
Bazı hormonların bolca salgılanması nedeniyle organlar biraz yer değiştirir, genişleme olur, esneme olur.

Organlardaki bu esnemenin bir takım yan etkileri vardır. Mide ile yemek borusunu ayıran valf benzeri organcığın esnemesi ve hamilelik döneminde daha fazla sıvı ve besin alınması nedeniyle mide yanmaları olur.

Mideden salgılanan ve besinleri parçalamaya yarayan asitli sıvının midenin üzerini kapatan organcığın esnemesi nedeniyle oluşan aralıktan yemek borusuna doğru sızması nedeniyle yemek borusu tahriş olur. Hamile bayanlar bunu mideden göğüs bölgesine doğru bir yanma şeklinde hissederler.

Bazı gebeler için mide yanması oldukça sık ve şiddetli olur. Bu dönemde ilaç kullanılamayacağı için ciddi bir çaresizlik yaşanmaktadır. Gebelikten önce de mide yanması, reflü gibi şikayetleri olan bayanlar için hamilelik dönemi daha da sancılı geçmektedir.

Böyle durumlarda ilaç kullanamıyor olmak nedeniyle bir çok kişi bitkisel kürleri denemektedir. Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu hamilelik döneminde bitki kürü uygulanmasını tavsiye etmemektedir. (Bir çok bitki çayı için bu durum geçerlidir) Çünkü bilinçsizce uygulanan bitkisel kürler hamileliğe zarar verebilmektedir.

Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir

Hamilelikte mide yanması çok şiddetli ise ilaç kullanıp kullanmamak için doktora danışılmalıdır. Bitkisel kür de uygulanmamalıdır.

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu hamilelik döneminde mide yanması yaşandığında iki yudum süt içilmesini tavsiye etmektedir. Bu dozun üzerine çıkılmamalıdır.Bir bardak bile değil sadece iki yudum içilmelidir.

İki yudum süt midede oluşan yanmayı durduracaktır. Sütün etkisi bir süre sonra geçebilir ve yeniden yanmalar başlayabilir. Bu takdirde yeniden iki yudum süt içilmelidir.

Tavsiyeler

Hamilelikte beslenmeye dikkat ederek mide yanması şikayetlerini azaltabilirsiniz. Bu dönemde mide yanmalarını en fazla artıran yiyecekler, yağlı yiyecekler (yağlı et dahil), kızartmaları, gaz yapıcı nohut, kuru fasulye gibi gıdalar, hamurdan yapılma yiyecekler ve acı baharattır. Bu tür besinleri dikkatli ve ölçülü tüketerek şikayetler alabilir.

Mide yanmaları akşamları daha fazla yaşanıyorsa akşam yemeğini daha erken ve biraz daha hafif yemeniz uygun olur. Gece yatağa yattığınızda yedikleriniz ağzınıza geliyorsa yüksek bir yastık kullanmanız daha iyi olur. Yemek borusu ne kadar tahriş olursa ağrılar daha fazla olacaktır. Bu nedenle yanma olunca vakit geçirmeden iki yudum süt içilmelidir.

 

İLGİLİ YAZILAR:

Amniyon sıvısının artırılması için kür

Anne sütünü artıran yiyecekler

Mide gazına ne iyi gelir

Bu yazı 1565 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM