Gastrite ne iyi gelir

gastrit bitkisel tedavi
Paylaş
 

Gastrite ne iyi gelir Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu açıkladı. Gastritin oluşma nedenlerinden birisi helikobakter pilori olarak adlandırılan bir bakteri türünün mide duvarına yapışıp enfeksiyonlara neden olması ve buna bağlı olarak mide iç yüzeyinde yaraların oluşmasıdır.

Midede helikobakter pilori varlığını test etmek için endoskopiye gerek yoktur. Solunum testi veya gaita testi ile anlaşılır. Kan testi ile anlaşılmaz. Helikobakter pilori tedavisi antibiyotiklerle yapılır. Bununla birlikte tedavi edildikten sonra bu bakteri yeniden üreyebilir.

Yemek borusunda, midede yanma olursa bir Türk fincanı dolusu süt içiniz.1 süre sonra tekrarlarsa 2 yudum. Birkaç gün sonra yine yanma olursa 2 yudum süt ile yanma geçirilir. Bu şekilde devam ederek 10-15 günde gastrit ağrıları geçer.

Stresli insanlarda sindirim sistemi etkileniyor. Ağrı başlayınca ilk yarım saat içinde süt içilmelidir. Gastrit hastaları ağrı gelince içmek için çantasında küçük sütler taşıyabilir. Böylece yüzeysel gastrit yaraları derin yaralara dönüşmemiş olur.

Gastrit ve ülser için aynısafa ve karnabahar kürleri uygulanır.

Aynısafa kürü

1 bardak suda 6-7 gram aynı safa bitkisi 7-8 dakika kısık ateşte kaynatılır ve suyu içilir. Bir ay uygulanır. Kür öğleden önce ve sonra olmak üzere günde iki kez uygulanır.

Karnabahar kürü

150-200 gram karnabahar küçük küçük doğranır.1,5 bardak suda 5 dakika kaynatılır. 7 dakikanın üzerine çıkıldığında özelliğini kaybeder. Bu yüzden 5 dakikadan fazla kaynatılmamalıdır. Hem taneleri yenir hem de suyu içilir.

Gastrite ne iyi gelir

Gastrit helikobakter pilori bakterisi nedeniyle oluşmuşsa bu bakterinin tıbbi tedavisi yapılması gerekir. Gastrit stres yoğun ve kötü beslenme sonucunda oluşan ve ilerleyinceye kadar ağrı yapmaması nedeniyle fark edildiğinde tamamen tedavi edilmesi zor olan bir hastalıktır.

Tedavisi ihmal edilirse peptik ülser ve mide kanseri gibi daha ciddi hastalıklara kapı açar. Hayatımızdaki stresi azaltmak pek mümkün değildir. Bununla birlikte beslenme alışkanlığını değiştirmek insanın elindedir.

Yenildiği zaman mide asitlerini artıran gıdalardan sakınılmalıdır. Yağlı yiyecekler, gaz yapıcı yiyecekler, sigara, çay ve alkol gastrit hastaları için zararlıdır.

Gastrit hastalığının tedavisi midedeki sindirimin iyi olması ile ilgilidir. Ana öğünlerde aşırı yemek yemek veya yemeğin hemen arkasından uyumak sindirimi sekteye uğratacaktır. Bunun tam tersine yemek yedikten hemen sonra ağır işlere kalkışmak veya koşmak da mideyi zorlar.

Yemekler, öğün süresi uzatılarak, lokmalar yeterli derecede çiğnenerek yenilmeli ve bir defada çok yemek yerine sofradan doymadan kalkıp acıktıkça ara öğün yapmak gerekir.

İLGİLİ YAZILAR:

Helikobakter pilori için karnabahar kürü

Mide ülseri bitkisel tedavi

Gastrite ne iyi gelir

Mide şişkinliği için hangi bölüme gidilir

Brokoli kürü nasıl yapılır

Bu yazı 1320 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM