Gece altını ıslatma bitkisel çözüm

ibrahim saraçoğlu kürleri
Paylaş
 

Gece altını ıslatma için bitkisel çözümler var. Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu geceleri altını ıslatan çocukların azarlanmamasını, üzerlerine fazla gidilmemesini tavsiye etmektedir.

Gece altını ıslatma bitkisel çözüm

Yarım tutam sarı ballıbaba, yarım tutam sarı kantaron bir bardak suda 7-8 dakika kaynatılır. Akşam güneş batmasına yakın içilir. Çocuğu altını ıslatıyor diye utandırmayınız. Bunun arkasında psikolojik bir neden yatabilir.

Altını ıslatan çocuğa ne yapmalı

Çocuğunuz geceleri altına kaçırıyorsa sürekli çarşaf değiştiriyor olmanız, idrar kokusu nedeniyle odayı her gün uzun süre havalandırıyor olmanız sinirlerinizi yıpratıyor olabilir.

Zaten yatağından “mahcup” bir şekilde kalkan evladınıza yüklenmek sorunu çözecek mi ? Hayır çözmeyecek, aksine ileride başka sorunları tetikleyecektir.

Çocuğun altını sürekli ıslatıyor olmasının nedeni psikolojik de olabilir fiziksel de olabilir. Evin içindeki huzursuzluk, baskı altında kalmışlık hissi veya başka nedenlerle çocuğunuzun iç dünyası karışık olabilir. Bu da alt ıslatması şeklinde ortaya çıkıyor olabilir.

Alt ıslatmanın fiziksel nedenleri de olabilir. Çocuğunuz sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor olabilir. İdrar kesesini kontrol eden kaslar yeterince gelişmemiş olabilir. Mesanesi normalden küçük olabilir.
Hormonal bir dengesizlik yaşıyor olabilir. Veya gece yatmadan önce fazla sıvı tüketiyor olabilir.

Araştırmalar gece alt ıslatma sorunlarının genetik yatkınlıkla da alakalı olduğunu göstermektedir. Annesi veya babası çocukluğunda altını ıslatmış çocuklarda yüksek olasılıkla ENUR 1 ve ENUR 2 adlı genler bulunmaktadır.Bu genler gece alt ıslatmasına neden olmaktadır.

Sorun ne olursa olsun bunlardan hiçbiri çocuğunuzun yapmış olduğu bir hatayla ilgili değildir. Öyleyse geceleri altlarını ıslatan çocuğa kızmaya, azarlamaya kimin hakkı vardır. Bu hem günahtır (size karşı gelemeyecek günahsız birini azarlamak, küçük düşürmek) hem de sorunu çözmez.

Her gece veya altını ıslatan çocuğu doktora götürmeli. Sorunun nedeni araştırılmalı ve ona göre bir tedavi uygulanmalı.

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu kürleri tedaviyi destekleyici olarak kullanılabilir. Çocuğunuza gece yatmadan önce fazla sıvı içecekler vermezseniz çay gibi idrar söktürücü özelliği olan içecekleri akşamları vermezseniz geceleri altını ıslatma ihtimalini düşürürsünüz.

Diğer bir yöntem ise gece teheccüd namazı için kalktığınızda çocuğunuzu da tuvalete götürmeniz.

Bu yazı 3398 kere okundu.
 • Site Yorum

6 adet yorum var.

 1. Ahmet dedi ki:

  Hocam oğlum 8yaşında ve hâlâ gece ıslatması var. Akşam içecek tüketmemesini istediğimde de kendisini suçlu hissediyor. Hele ki uzun yaz akşamlarında hiç durduramıyorum. Bu durumdan bu bitkiler ile doktora gitmeden kurtulmak mümkün mü. Çünkü doktora gitmeyi de reddediyor. Üropan diye bir ilaç kullandım. Sonrasında tedirgin oldum. Bıraktım. İleride üreme ile ilgili bir sorun olursa diye korktum. Teşekkür ederim şimdiden

 2. Hakqn dedi ki:

  Benim oğlum 17 yaşında hala altına kaçırıyor bunun bitkisel tedavisi nedir şimdiden çok teşekkür ederim

 3. Fatma dedi ki:

  Hocam.Çocuk um 17 yaşında havlıcan tozu kullanıyor ama kalıcı çözüm olmadı. 1 hafta altını ıslatmadı.Sonra ilaç bitti. Tekrar altını ıslatdı. Ne yapmalıyım?
  Lütfen yardım edin.

 4. Özlem dedi ki:

  Merhaba 5.5 yaşında kızım var her gece altını ıslatıyor eşimin ailesinin neredeyse tamamı 7–8yaşına kadar böyleymiş genetik yatkınlıktır diye üstüne düşmedim ama artık tedirginim ne yapabilirim acaba

 5. Ahmet dedi ki:

  Merhaba hocom 15 yaşında oglum var belinde açıklık var spina bifida hastası mesanesi ufak yaklaşık 10 senedir gidip geliyorum hala gece altına ıslatılıyor şuanda tak kullanıyor ilk baştan üropan şurup kullandık baya kullandik daha sonra üropan hap kullandi şimdi spazmexs kullaniyor mesane işeme 300 320 ml sondadan gelen 20 30 ml arası toplam 320 350 ml 1.5 sene önce teteretkort ameliyatı oldu gergin omurilik sendromu skolyoz ameliyatı olmasi gerekiyor ama teteretkort ameliyatı olduğundan hoca risli olduğu için şu anda amaliyat yapmıyor takip karari aldi 3ayda börekleri kontrol ediyoruz böbrekler normal herhangi bir problem yok ama altini islatmasina daha çözüm bulamadik mümkünse yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM