İdrar kaçırma bitkisel tedavi

ibrahim saraçoğlu idrar kaçırma
Paylaş
 

İdrar kaçırma bitkisel tedavisi için Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu kiraz sapı kürü ve mısır püskülü kürünü önermektedir.

Kiraz sapı kürü:

25-30 Kurutulmuş kiraz sapı 1 bardak suda 5-6 dakika kaynatılır. Kiraz sapı kaynatılınca suyunun rengi sarı veya gri renkteyse raf ömrünü doldurmuş demektir. Suyun rengi açık kiremit rengi kırmızısını alması gerekir.Ilıdıktan sonra süzülür ve içmeden önce birkaç damla taze sıkılmış limon suyu damlatılır.

Mısır püskülü kürü

Kurutulmuş bir tutam mısır püskülü kaynamakta olan 1 bardak suya atılır ve altı kısık şekilde 5 dakika boyunca kaynamaya bırakılır. Bu süre dolunca süzülür ve akşam ve öğle yemeklerinden en az yarım saat önce içilir. 15 gün boyunca uygulanır.

Kadınlarda neden idrar kaçırma olur ?

İdrar kaçırma kronik değil de zaman zaman oluyorsa bunun başlıca nedeni mesanenin veya idrar yollarının iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma nedeniyle sinir zaafiyeti olur ve idrar kaçırma yaşanır.
Pelvik kaslar zayıflamışsa da idrar kaçırma sorunları yaşanabilir. Pelvik kaslar, yaşlılığa, aşırı kiloya veya doğum yapma nedeniyle zayıflayabilir.

Erkeklerde neden idrar kaçırma olur ?

Erkekler bu konuda kadınlara daha şanslıdır. Çünkü doğum yapmazlar, kas yapıları da daha kuvvetlidir. Erkeklerde idrar kaçırma nedenleri genellikle prostat büyümesi kaynaklıdır ve yaşlılık zamanında ortaya çıkar. Genç ve orta yaşlı erkeklerde idrar kaçırması yaşanıyorsa bu nörolojik kaynaklı olabilir.

Çocuklarda neden idrar kaçırma olur ?

Çocuklar en geç 4 yaşa kadar idrar ve dışkısını kontrol etmeyi öğrenmelidirler. 4-5 yaşlarda ara sıra idrar kaçırma normal sayılmalıdır. Çocuk 5 yaşını geçmesine rağmen geceleri altını ıslatıyorsa tedavi gerekir.
5 yaşın üzerindeki çocuklarda idrar kaçırmanın nedeni ya nörolojiktir (yani sinirlerin zayıf olması, yeterince gelişmemiş olması veya başka sorunlar) veya anatomiktir.

Bu sorun kısa sürede tedavi edilmezse çocuğun psikolojik gelişimini de etkileyebilir.
Çocuklarda idrar kaçırmanın nedeni alt üriner sistem fonksiyon bozukluğu denilen bir hastalık da olabilir. Alt üriner sistem fonksiyon bozukluğuun belirtileri:

 • Tuvalete çok sık gitme veya çok seyrek gitme
 • Çişin geldiğinden son anda haber alma, her seferinde koşarak tuvalete gitme
 • Gülerken idrar kaçırma
 • Kesik kesik işeme
 • Sürekli idrar yolu enfeksiyonu şikayetlerinin olması
Bu yazı 2740 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. Zeynep m dedi ki:

  Selamın aleyküm 72 yaşında erkek hasta.beynindeki damarlarda tıkanıklık var.hareket kısıtlılığı konuşmada zorluk var.cok zor yuruyor.parkinson gibi ama Parkinson değil diyor doktorlar.bununla alakalı bı ilaç kullanmiyor..idrar kaçırma problemi var.noroloji doktorunun verdiği ilaçlar etki etmiyor.doktor beyinle alakalı dedi.idrar problemi ile alakalı alti aylık çocuk gibi dedi doktor.siz uyarsanizda farketmez dedi.akli yerinde ama çocuk gibi.bu konularda bize nasıl yardımcı olabilirsiniz

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM