Kireçlenme bitkisel tedavi

kireçlenme bitkisel tedavi
Paylaş
 

Kireçlenme bitkisel tedavi için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu çınar yaprağı kürünü tavsiye etmektedir. Çınar yaprağının derin yırtıklı ve olgunlaşmış olması gerekir. Temmuz ayının sonuna doğru çınar yaprağının toplanması için uygun bir zamandır.

Dizini bükemeyenler, şiddetli orteoartrit şikayeti olanlara çınar yaprağı kürü iyi gelir. Şiddetli kireçlenme yaşayanlarda kürün 3. gününde ağrılar şiddetlenebilir. Birkaç gün ara verip yeniden devam etmelidir.

Çınar yaprağı kürü beyin hariç, her organdaki, her bölgedeki kireçlenmeye karşı faydalıdır.

Çınar yaprağı kürü yapılışı:

2 adet büyük boy taze yada kurutulmuş çınar yaprağını soğuk suda yıkayınız ve parçalara ayırınız.1 su bardağı suyu kaynattıktan sonra yaprağı ilave edip 1 dakika bekleyiniz.

Ilıyınca akşam yemeklerinden önce ve gece yatarken içiniz. İki içim arasında en az 3 saat fark olmalıdır. BU uygulamaya 30 gün ara vermeden devam ediniz. Kür her seferinde taze hazırlanmalıdır.

Yere düşüp toprağa değen çınar yapraklarını kullanmayınız. Yapraklar dalından toplanmalıdır. Bu kürün nadiren tansiyonu yükselttiği görülmüştür.

Kireçlenme tedavisi için bitkisel yağlar

Boyun, bel veya diz gibi hayati eklemlerde kireçlenme olduğu zaman ağrı başlayınca kişinin ilk yaptığı şey sancılı bölgeyi ovuşturmaktır. Zaman zaman kendi kendine masaj yapmak veya birinden bu konuda yardım istemek faydalı olmaktadır.

Kireçlenme olan bölgeye masaj yaparken yağlardan faydalanmak masajın etkisini artırmakta ve ağrıyı geçirmektedir.

Kireçlenme için zeytinyağı veya susam yağını tercih edebilirsiniz. Bu yağları cilt iyi tolere eder ve genellikle yan etkiye neden olmazlar.

Masaja başlamadan önce bölge biraz ısıtılırsa ve biraz da nemli olursa masaj daha etkili olacaktır. Bu nedenle masajdan önce bölgeyi sıcak su ile nemlendirin daha sonra bu yağları (herhangi birini) sürerek acele etmeden masaj yapın.

Bilimsel araştırmalar yumurtanın zarının kireçlenmeye iyi geldiğini göstermiş. Hani yumurtayı haşladıktan sonra kabuğu ile beyazı arasında kalan incecik zar. Bu nedenle artık bu zarı soyup atmayın, yiyin.

Yumurta zarının kireçlenmeye faydalı olduğu ilginç bir şekilde tespit edilmiş. Yumurta kabuğunda yüksek oranda kalsiyum olduğu için yarış atlarına yediriliyormuş. Bu onların performanslarını artırıyormuş.

Bilim adamları bunun üzerine yumurtayı incelemişler. Yumurta kabuğu zarının kalsiyum ve eklem-kemik yapısına giren kollajen, elastin, glukozaminoglikanlar gibi proteinler açısından zengin olduğu görülmüş.

Şimdilerde bunun hapları da satılıyor. Bir hapı alınca sanki 100-200 yumurta zarı yemiş gibi yararlı madde alıyorsunuz. Dolayısıyla kireçlenmeye iyi geliyor.

Kireçlenme için fiziksel tedavi çok önemli. Bu hastalık kendi haline bırakıldığında ilerliyor ve kötüye gidiyor.

Bir fizik tedavi uzmanından egzersiz programı alıp her gün uygularsanız hastalığın seyri olumlu yöne dönecektir. Sakın çivi çiviyi söker diyerek eklemleri daha da harap edecek ağır işlere veya merdiven çıkmak gibi diz eklemlerine basınç uygulayacak hareketlere kalkışmayınız.

Kireçlenme için egzersiz ve fizik tedavi mutlaka gereklidir, ama bilinçli şekilde yapılırsa.

Bu yazı 1497 kere okundu.
 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. Ahmet dedi ki:

  Yatağa bağımlı trafik kazalı 12yaşında kız çocuğu kafa travmalı konuşması yok hareketsiz duyma görme ten temasını algılıyor budırumda kalçalarda ve dizlerde kireçlenmevar haftada 3 günfizyoterapi görüyor kaslar daha zayıf kireçlenme ve kasları güçlendirmek için ne önerirsiniz
  selamve saygılar

 2. Gülçin Türker dedi ki:

  Hocam merhaba Allah sizden razı olsun birçok sorunumuza çare oluyorsunuz. 3 yıldır belim omurganın kuyruk kısmı dahil sabaha doğru şiddetlenerek sızlıyor uyutmuyor günlük derin uykum 1 saat. AS dediler 3 ayda 10 kilo aldım 60 kilo oldum yüzüme yüzüme suna pekuysal gibi büküleceksin dediler. başka doktorlara gittim kanımda romatizma görülmüyor hiç de görülmedi d vitamini değerim 2 cıktı kaburgalarım batıyordu. 20 yıldan fazla kolestrol ilacı kullandım. onun etkisi büyük D vitamini takviye alıyorum kaburgalarım batmıyor eskisi gibi. Belimden aşağı kemiklerinde sabaha karşı sızılar artıyor. Emekli oldum kendi isteğimle Isim çok stresiydi bankada çalışıyordum. 50 yaşındayım. Bu defada vucudum şişiyor şiştiği gün hem kabız oluyorum hem de sırt kaslarım taş gibi oluyor. Fizik tedavi uzmanına gönderdiler boyle kas gormedim tas gibi belinide kirarsin bu kaslarla dedi bisey yapan olmadi.Menapoz başladıktan sonra arttı ağrılarım. Hayıt tohumu evimizin yakınında bitkisi vardı topladım internette kürūnüzü bulamadım başkaları da bir sürü şeyi karıştırıyor onu da denemedim. Yardımlarınızı bekliyorum saygılarımı sunuyorum.

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM