İbrahim Saraçoğlu çınar yaprağı kürü nasıl yapılır ?

çınar yaprağı kürü ibrahim saraçoğlu
Paylaş
 

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu katıldığı bir TV programında çınar yaprağı kürü nasıl yapılır tarifini verdi. Kür için kullanılacak çınar yaprağının insan eline benzeyen derin yırtıklı olanlarından olması gerekir.

Çınar yaprağı Temmuz-Ağustos aylarında olgunlaşır. Olgun olmayan yaprakların toplanmaması gerekir. Ördek ayağı gibi derin yırtıklı olmayan çınar yapraklı ağaçlar vardır. Bunların yapraklarını toplamayınız. Sadece derin yırtıklı olgun ama sararmamış çınar yapraklarının toplanması gerekir.

Çınar yaprağı kürü nasıl yapılır ?

2 adet çınar yaprağını kırın ve bir bardak suyun içine atarak bir dakika kaynatınız. Ilıdıktan sonra günde iki defa suyunu içiniz. Kireçlenme ve diz ağrıları için 1 ay boyunca kullanılmalıdır.

Çınar yaprağının içerisinde 3 adet önemli glikozit bulunmaktadır. Glikonları da ramnoz türü şekerlerdir. Esas etkili olan üç glikozitin aglikonudur. Bu kireci eritir.

Kollarda, omuzlarda, diz kapaklarda kireçlenme var ise bu kürü uygulayınız.

Çınar yaprağı artık aktarlarda da satılmaktadır. Namaz kılarken dizi bükülmeyenler çınar kürü uygulamalıdırlar. Şiddetli kireçlenmesi olanlar bu kürü günde iki defa uyguladıklarında ağrıları artabilir. Üç gün ara verip yeniden başlamalıdır. Bir ay uyguladığında etkisini göreceklerdir.

Çınar yaprağı ne zaman toplanmalı ?

Çınar yaprağı yöreye göre Ağustos ve Eylül aylarında yeşilken toplanır. Yere düşen yapraklar alınmamalıdır. Bazı yörelerde Eylüle kadar toplama zamanı vardır.

İLGİLİ YAZILAR:

Çınar yaprağı kürü nasıl yapılır ?

Kireçlenme bitkisel tedavi

Çınar yaprağının faydaları

Bu yazı 1643 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Sevcan yüceilyas dedi ki:

    Merhabalar..Bamya tohumu tozu,keten tohumu tozu ve ısırgan otu tozo bu üç bitkiyi karıştırıp günde bir tatlı kaşığı içmem söylendi.hazımsızlık kabızlık bağışıklık güçlenmesi ve sağlıklı yaşam olarak.51 yaşındayım tansiyon hastasıyım.vasoksen 5 mg ve delix 5 plas ilaç kullanıyorum.bir sakıncası olur mu hocam.teşekkür ederim şimdiden🥰

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM