İbrahim Saraçoğlu Kürleri
İbrahim Saraçoğlu çınar yaprağı kürü nasıl yapılır
17 Ekim 2017
admin

İbrahim Saraçoğlu çınar yaprağı kürü nasıl yapılır

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu katıldığı bir TV programında çınar yaprağı kürü nasıl yapılır tarifini verdi. Kür için kullanılacak çınar yaprağının insan...

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu katıldığı bir TV programında çınar yaprağı kürü nasıl yapılır tarifini verdi. Kür için kullanılacak çınar yaprağının insan eline benzeyen derin yırtıklı olanlarından olması gerekir.

Çınar yaprağı Temmuz-Ağustos aylarında olgunlaşır. Olgun olmayan yaprakların toplanmaması gerekir. Ördek ayağı gibi derin yırtıklı olmayan çınar yapraklı ağaçlar vardır. Bunların yapraklarını toplamayınız. Sadece derin yırtıklı olgun ama sararmamış çınar yapraklarının toplanması gerekir.

Çınar yaprağı kürü nasıl yapılır

2 adet çınar yaprağını kırın ve bir bardak suyun içine atarak bir dakika kaynatınız. Ilıdıktan sonra günde iki defa suyunu içiniz. Kireçlenme ve diz ağrıları için 1 ay boyunca kullanılmalıdır.

Çınar yaprağının içerisinde 3 adet önemli glikozit bulunmaktadır. Glikonları da ramnoz türü şekerlerdir. Esas etkili olan üç glikozitin aglikonudur. Bu kireci eritir.

Kollarda, omuzlarda, diz kapaklarda kireçlenme var ise bu kürü uygulayınız.

Çınar yaprağı artık aktarlarda da satılmaktadır. Namaz kılarken dizi bükülmeyenler çınar kürü uygulamalıdırlar. Şiddetli kireçlenmesi olanlar bu kürü günde iki defa uyguladıklarında ağrıları artabilir. Üç gün ara verip yeniden başlamalıdır. Bir ay uyguladığında etkisini göreceklerdir.

Çınar yaprağı ne zaman toplanmalı ?

Çınar yaprağı yöreye göre Ağustos ve Eylül aylarında yeşilken toplanır. Yere düşen yapraklar alınmamalıdır. Bazı yörelerde Eylüle kadar toplama zamanı vardır.

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©