İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Boyun düzleşmesi bitkisel tedavi
11 Temmuz 2017
admin

Boyun düzleşmesi bitkisel tedavi

Boyun düzleşmesi evde nasıl tedavi edilir merak edenler için Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu boyun düzleşmesi bitkisel tedavisi için soğuk pres susam...

Boyun düzleşmesi evde nasıl tedavi edilir merak edenler için Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu boyun düzleşmesi bitkisel tedavisi için soğuk pres susam yağını öneriyor.

Uygulanışı:

2-3 tatlı kaşığı susam yağının içine 3 çay kaşığı acı elma yağı (adaçayı yağı) karıştırıp boyun bölgesine masaj yapılır.

Boyun düzleşmesi nedir ?

Bu rahatsızlık son zamanlarda yaygınlaşan bir yanlış duruş hastalığıdır. Maalesef genç nüfusta çok fazla görülmektedir.

Boyun omurları yandan bakıldığında “yay” şeklini andırır. Başın uzun süre eğik olması ve bu yanlış duruş biçiminin günlerce ve aylarca tekrar edilmesi sonucu omurların doğal “yay” görünümü bozulur ve dümdüz hale gelir. Aşağıdaki röntgen görüntüsü bu durumu çok iyi anlatmaktadır.

Bu hastalığın birkaç tane önemli sebebi vardır. Birincisi şimdilerde ihtiyaç olarak görülen bilgisayar kullanımıdır. Eğer bilgisayar monitörü göz seviyesinden çok alttaysa kişi saatlerce boynunu yanlış pozisyonda konumlandıracaktır. İşi bilgisayar başında olan kişiler ve bilgisayarda fazla vakit geçirenler boyun düzleşmesine yakalanmaya yatkındırlar.

Başka bir hastalık sebebi ise cep telefonunda oyun oynama alışkanlığıdır. Başın sürekli telefona bakar şekilde eğik olması nedeniyle boyun omuruna ekstra yük biner. Zaman geçtikçe bu yanlış duruş bozukluğu boyuna 10 kiloluk patates çuvalı koyulmuş gibi yük bindirir. Bunun devamında kronik ağrılar ve boyun omurlarında düzleşme görülür.

Boyun düzleşmesinin diğer bir nedeni ise eğitim sistemimizden kaynaklanmaktadır. Ders çalışmak ve ders dinlemek için bir öğrencinin kafası öne eğik şekilde saatlerce durması gerekmektedir. Bu da sırtta kamburluk ve boyunda düzleşmeye neden olmaktadır.

Boyun düzleşmesini hızlandıran en önemli etken ise “stres” faktörüdür. Stres yoğun bir yaşam bu rahatsızlığın oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

Boyun omurlarının normal olmayan şekilde düz durması, omurların arasında kalan sinirlerin sıkışmasına ve kıkırdak dokunun ezilmesine neden olur. Bu da kronik olarak ağrı yaşamaya sebep olur.
Boyun düzleşmesinin tedavisi için egzersiz ve fizik tedavi programı uygulanır. Evde boyna masaj yapmak geçici bir rahatlama sağlayacaktır.

Bir adet yorum var.

  1. Sema dedi ki:

    Bu kür sabah akşammı ve nekadar süre kullanabilirim 1 ay 2 ay ?

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©

ilaç rehberi