İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Ankilozan spondilit ağrılarına ne iyi gelir ?
27 Mayıs 2018
admin

Ankilozan spondilit ağrılarına ne iyi gelir ?

Anklizan spondolit romatizmanın bir türüdür.Hastalık süresince yaşanan ağrılar ve kullanılan ilaçların yan etkileri nedeniyle yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyen bir...

Anklizan spondolit romatizmanın bir türüdür.Hastalık süresince yaşanan ağrılar ve kullanılan ilaçların yan etkileri nedeniyle yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu Ankilozan spondilit ağrılarını azaltmak için kiraz sapı ve ısırgan otu ile hazırlanan kürü tavsiye ediyor.

Kiraz sapı ve ısırgan otu ile hazırlanan kür

25-30 adet kurutulmuş kiraz sapı 1,5 bardak suda 4-5 dakika kaynatılır.5. dakikada üzerine bir tutam kurutulmuş ısırgan otu ilave edilir.3-4 dakika daha kaynatılır.

Ilıdıktan sonra süzülür. İlk bir hafta sabah ve akşam yemeklerinden önce bu şekilde hazırlanıp suyu içilir. Daha sonraki haftalar günde bir kere içilir. Toplam bir ay uygulanır.

Kurutulmuş kiraz saplarının raf ömrü dolmamış olması gerekir. Bir yılda raf ömrü sona ermektedir. Kurutulmuş saplarının miadını doldurup doldurmadığı renginden anlaşılır. Rengi tuğla kırmızısına yakın bir renk olmalıdır.

Aktardan aldığınız kurutulmuş ısırgan otunun rengi yeşil olmalıdır. Hafif kahverengiye çalıyorsa raf ömrü dolmuş demektir.

Kiraz sapı-ısırgan kürü kandaki CRP değerlerini düşürür, sedimantasyonu azaltır ve ankilozan spondilit ağrılarını azaltır.

Bu küre ilave olarak akşamları karabaş kürü uygulanır. Bir tutam karabaş otu bir bardak suda beş dakika kaynatılır ve suyu içilir.

Kürlere içerken şeker veya herhangi bir tatlandırıcı ilave eklenmemelidir.
Bu kürler uygulanırken ayrıca ağrıyan bölgelere dıştan ardıç yağı uygulanmalıdır. Günde bir kere akşam yatmadan önce sürülür. Ardıç yağı ağrıyı azaltacaktır. Piyasada orjinalinin yerine sahte ardıç yağı da satılmaktadır. Buna dikkat edilmelidir.

 

İLGİLİ YAZILAR:

Ankilozan spondilit bitkisel tedavisi

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©