İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Bağırsaklarda parazit belirtileri
14 Haziran 2017
admin

Bağırsaklarda parazit belirtileri

Parazitler sinsi ve zarar verici canlılardır. Parazitlerin vücuda girmeleri ve üremeleri esnasında maalesef kişi bunu hissedemez. Çünkü başlangıçta herhangi bir...

Parazitler sinsi ve zarar verici canlılardır. Parazitlerin vücuda girmeleri ve üremeleri esnasında maalesef kişi bunu hissedemez. Çünkü başlangıçta herhangi bir şikayete neden olmazlar ve belirti de göstermezler.

Parazitler büyüyüp, çoğalıp ciddi boyuta ulaşınca şikayetler ancak o zaman başlar. Bu konuda en önemli risk grubu çocuklardır.

Çocuklar yetişkinlere nazaran bünyeleri parazitleri tanımadıkları, kişisel hijyen konusunda deneyimli olmadıkları için büyüklere nazaran daha fazla risk altındadırlar.

Çocuğun veya yetişkin birinin bağırsaklarında parazit olduğunun birkaç belirtisi vardır.

Tekrarlayan sebepsiz karın ağrıları, çocuğun gelişiminde gerileme, kilo kaybı, ağızdan salya gelmesi, makat kaşıntısı gibi şikayetlerden birkaç tanesi varsa doktora gidilmelidir.

Bağırsaklardaki kurt ve parazitler mikroplar kadar küçük olmadıkları için dışkıda görebilmek mümkündür. Hastanede gaita testi yapıldığında parazitin varlığı ve canlının türü anlaşılabilir.


Sık görülen parazit türleri bağırsak solucanı (askaris), tenya, çengelli kurt ve oksiyurlardır.

Bağırsağa parazit bulaşması genellikle etlerin yeterince pişirilmeden tüketilmesi, sebze ve meyvelerin iyice yıkanmadan yenilmesi ve kirli içme suları yoluyla olur. Parazit insandan insana da bulaşabildiği için bir evde bir hasta varsa diğer kişiler de risk altındadırlar.

Bağırsakta kıl kurdu belirtileri

Bağırsakta kıl kurdu makat kaşıntısına sebep olur. En önemli belirti budur. Kız çocuklarında idrar yolu enfeksiyonu şeklinde belirti verir.

Ascaris belirtileri

Ascarisin yol açtığı enfeksiyon vücut tarafından iyi tolere edildiği için erken evrede herhangi bir şikayet görülmeyebilir. Daha sonra öksürük, karın ağrısı, bulantı ve ateş şeklinde şikayetler görülür.

Kamçı kurdu belirtileri

Kamçı kurdu ağır bir enfeksiyona sebep olursa dışkıda limon şeklindeki kahverengi kabuklu tipik yumurtalarının görülür. Bunun haricine belirtisi yoktur.

Çengelli solucanın belirtileri

Bağırsaklarda çengelli solucan varlığının en öneli belirtileri ishal, karın ağrısı ve kilo kaybıdır. Bu parazit kan emdiği için kan kaybına bağlı anemi oluşabilir.

Strongyloidiasis belirtileri

Bu küçük ama ölümcül olabilen bir parazittir. Mukuslu ishal ve ülser ağrılarına benzer karın ağrılarına sebep olur.

İLGİLİ YAZILAR:

İrritabl bağırsak sendromuna ne iyi gelir ?

Bağırsak kanserini önleyen kür

Candida albicans bağırsak mantarı kürü

Mide ve bağırsak poliplerine karşı kür

Bağırsaklarda parazit belirtileri

Gaz ve şişkinliği geçiren kürler

Kıl kurdu kürü

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©